piątek, 1 lutego 2008

Ku obiektywnej historii?

Dwie informacje na temat pierwszy wspólnych (dwunarodowych) podręczników do historii. Może kiedyś się doczekamy wspólnej historii, może to nas zbliżyć do obiektywności, choć raczej jej nie osiągniemy - to sprzeczne z naszą naturą...

Ukazał się niemiecko-francuski podręcznik do historii. "Pierwszy tom poświęcony jest on w całości płodnemu okresowi powojennych stosunków niemiecko- francuskich i procesowi integracji europejskiej. Dwa kolejne tomy podręcznika poświęcone są głównie trzem wojnom, które przez 70 lat Niemcy i Francja, prowadziły przeciwko sobie. (...) Pierwsze niemiecko-francuskie komisje podręcznikowe pracowały już w okresie międzywojennym. Po wojnie podjęto prace na nowo i usuwano z podręczników obu krajów to, co utrudniało porozumienie. Prace nad wspólnym podręcznikiem dwujęzycznym, o identycznej treści i tej samej szacie graficznej rozpoczęto niedawno. Z taką inicjatywą z okazji 40tej rocznicy podpisania Traktatu Elizejskiego wystąpił w 2003 roku niemiecko-francuski parlament młodzieży." - więcej na dw-world.de.

"Uczniowie szkół średnich w Saksonii i na Dolnym Śląsku od dziś mogą uczyć się najnowszej historii ze wspólnego podręcznika.
Dwujęzyczne opracowanie pt. "Geschichte verstehen-Zukunft gestalten - Zrozumieć historię - kształtować przyszłość" w wersji polskiej ukazało się w grudniu 2007 roku, natomiast wersja niemiecka dzisiaj.
Inicjatywa opracowania materiałów pomocniczych do historii w formie podręcznika powstała przed dwoma laty w Saksonii. Z kas unijnych przeznaczono na projekt 60 tysięcy euro. Jego inicjatorką jest Polka - Kinga Hartmann, pracownik oddziału Saksońskiej Agencji Oświatowej w Budziszynie. (...) Podręcznikiem interesują się również władze oświatowe Brandenburgii oraz Meklemburgii i Pomorza Przedniego.
W najbliższym czasie ukaże się również dwujęzyczny zeszyt ze wskazówkami metodycznymi dla nauczycieli oraz poprowadzone będą dla nich warsztaty szkoleniowe.
W planach jest też napisanie podręcznika obejmującego całą historię polsko-niemieckiego sąsiedztwa. Podręcznik z Saksonii to pierwszy krok w tym kierunku." - więcej na dw-world.de.

Brak komentarzy: