A może ktoś chce się nauczyć bądź poznać trochę język esperanto? Darmowe kursy na stronie Kurso de Esperanto
"Esperanto jest językiem utworzonym z rdzeni wyrazów indoeuropejskich, oraz dodanych do nich niezmiennych końcówek oznaczających części mowy. Pozwala to na natychmiastowe rozpoznanie ich przynależności gramatycznej. Cała gramatyka jest uproszczona do 16 reguł. System przedrostków i przyrostków daje ogromne możliwości słowotwórcze. Zgodność pisowni z wymową, regularny akcent, brak idiomów i wyjątków sprawiają, że język ten nie stanowi trudności w opanowaniu go."
Może nie jest praktyczne uczyć się dziś tego języka, w końcu to angielski staje się językiem międzynarodowym, ale z ciekawości czystej...
czwartek, 27 grudnia 2007
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
2 komentarze:
Języka angielskiego używa tylko kilka procent populacji. Myślę, że nie bez przyczyny rozważa się wprowadzenie nauki esperanto w amerykańskich szkołach jako pierwszego "obcego" języka.
źródło:
http://education.change.org/actions/view/study_esperanto_10_minutes_a_day_and_become_a_world_citizen
Można się go nauczyć w zaledwie 4 miesiące poświęcając dziennie tylko 10 min !!!. Aby opanować angielski potrzeba 10 lat. Poza tym czy jest on praktyczny? Zależy do czego chcemy go wykorzystać. Ponad DWÓCH MILIONÓW entuzjastów czeka by z nami porozmawiać.
Zobaczcie ich na lernu.net :)
Dlaczego Esperanto a nie angielski?
1. Angielski jest trudny i opanowanie go zajmuje od 6 do 10 lat, a nawet wtedy osoba mówi po angielsku dużo gorzej od anglika.
2. Angielski mają okazję opanować jedynie elity, które stać na studia a Anglii lub USA.
3. Angielski posiada trudną wymowę i pisownię.
4. Wbrew reklamie językiem angielskim posługuje się w Europie tylko 5% populacji. Reszta języka tego nie rozumie.
Zatem jakim językiem "międzynarodowym" jest ten angielski? Chyba tylko dla anglików i amerykanów. Język międzynarodowy powinien być łatwy i szybki w nauce - nie chcę przecież tracić 10 lat życia na opanowanie go. Esperanto spełnia te kryteria - jest to język dla każdego, od niewykształconego robotnika do naukowca.
Prześlij komentarz