sobota, 27 października 2007

Seks w społecznościach bonobo.

"Szympans karłowaty, zwany bonobo, jest gatunkiem naczelnych o nietypowych zachowaniach społecznych.

Bonobo tworzy grupy, które są zorganizowane wokół samic i które zastępują agresję seksem. Są to dwie cechy zdecydowanie wyróżniające go wśród pozostałych naczelnych, gdzie prym wiodą samce i dla których agresja jest sposobem na zdobywanie pozycji w stadzie.

Bonobo są o wiele wrażliwsze emocjonalnie od pozostałych szympansów (podczas bombardowania przez aliantów wszystkie bonobo w zoo w Hellabrun pomarły ze strachu, szympansom nic nie stało). Potrafią się pomysłowo bawić, stroić miny, łaskotać, odgrywać solowe pantomimy. Ale przede wszystkim seks stanowi u bonobo podstawę życia społecznego.

Bonobo często spółkują, także w pozycji, przez długi czas uważanej za typowo ludzką, czyli twarzą w twarz. Poza tym łatwo ulegają pobudzeniu seksualnemu, zmieniają pozycję, dotykają się narządami płciowymi, sporadycznie uprawiają seks oralny, masaż genitaliów partnera, namiętne pocałunki z udziałem języka. Mają także repertuar licznych pseudokopulacyjnych zachowań, jak ocieranie moszny jednego samca o pośladki drugiego czy ocieranie się genitaliami przez samice.

Bonobo, podobnie jak ludzie, mają zwiększoną receptywność seksualną samic. Samica bonobo jest aktywna płciowo i atrakcyjna dla samców prawie bez przerwy. Kontaktom seksualnym sprzyja widok pożywienia, także widok innych przedmiotów wzbudzających zainteresowanie i wszelkie sytuacje wywołujące agresję. Zachowania seksualne sprzyjają rozładowaniu wszelkich konfliktów.

Bonobo żyją w społecznościach nietrwałych, tzn. że przemieszczają się pojedyńczo lub w małych grupach o zmiennym składzie. W swojej macierzystej grupie zostają samce, a dorastające samice migrują. By zostać zaakceptowaną w nowej grupie młoda samica próbuje się zaprzyjaźnić z najważniejszymi samicami. Robi to poprzez ocieranie się genitaliami oraz iskanie. W ten sposób seks pomaga w łagodnym przyjęciu imigrantki w społeczności samic. Jeśli chodzi o samce, to pozostają oni przez całe życie z matką i podążają za nią przez dżunglę.

Społeczność bonobo jest skupiona wokół samic i przez nie zdominowana. To samice jako pierwsze mają dostęp do pożywienia.

Zwyczaje bonobo wyróżniają go spośród naczelnych, a w wielu zachowaniach są bardziej podobni do ludzi niż innych szympansów."

(moje streszczenie artykułu
Fransa B. M. De Walla, zamieszczonego w Świecie Nauki, wydaniu specjalnym z 2006 roku)

1 komentarz:

Żabipazur pisze...

Bardzo ciekawy przykład matriarchatu. Zapraszam do mojego, równie swobodnieMyśliwego bloga.