wtorek, 5 kwietnia 2011

Ciekawostki o sowach

.
Chyba najciekawsze ptaki - przynajmniej moje ulubione.

"Duże sowy mają oczy wielkości ludzkich oczu. Jednak ich masa ciała jest oczywiście znacznie mniejsza, bo wynosi od 3 do 7kg. U niektórych sów masa oczy stanowi nawet 5% masy ciała."

"Mimo doskonale rozwiniętych oczu, który są nawet 2,5 raza wrażliwsze na światło niż oczy ludzkie, sowy nie mogą praktycznie poruszać swoimi oczami. Tak więc by się rozejrzeć, muszą poruszać całą swoją głową. Zakres ruchów głowy obejmuje około 270°."

"Kontynuując temat sowich oczu, zwierzęta te posiadają oczy tunelowe. Oznacza to, że potrafią przybliżyć sobie obraz niczym człowiek lornetką. Wiąże się to jednak z zaniżeniem kąta widzenia, który bez przybliżenia wynosi 110 stopni, z czego jedynie 70 stopni znajduje się w zakresie widzenie stereoskopowego pozwalającego widzieć w 3 wymiarach."


"Dodatkowo, sowy są dalekowzroczne, obiekty położone bardzo blisko identyfikują za pomocą piór czuciowych umieszczonych wokół dzioba."

"Jednak mimo bardzo dobrze rozwiniętego wzroku, większość sów bazuje głównie na swoim słuchu. Wydawać by się mogło, że niektóre z tych zwierząt mają całkiem spore uszy, jednak są to jedynie kępki piór. Za przenoszenie dźwięków do ucha odpowiadają odpowiednie sztywne pióra znajdujące się wokół oczu i dzioba. Tego typu upierzenie nazywa się szlarą i służy ptakom (występuje także u niektórych przedstawicieli rzędu szponiastych) do skupiania dźwięków o wysokiej częstotliwości (odgłosy często wydawane przez gryzonie). Uszy są u sów nie tylko niesymetrycznie rozłożone, ale także sama ich budowa jest asymetryczna. Dzięki temu ptaki mogą zlokalizować położenie swojego pożywienia bazując tylko i wyłącznie na słuchu."


"Większość sów to zwierzęta nocne, jednak istnieją i takie żyjące za dnia. W przeciwieństwie do swoich nocnych kolegów, mają one lepiej rozwinięte widzenie barw. Większość sów nocnych widzi obraz czarno-biały. Spora część sów posiada także specjalnie rozwinięte skrzydła przystosowane do bezszelestnego lotu. Cecha ta nie występuje jedynie u sów żywiących się rybami - zwierzęta te bazują wyłącznie na wzroku podczas polowania."

"Sowy posiadają 3 powieki - jedna do mrugania, jedna do spania, jedna do zachowania czystości oka.
Sowy jako jedyne z ptaków mrugają wykorzystując górną powiekę."

Źródło: rly.pl.