poniedziałek, 14 lutego 2011

Seks u zwierząt

.
"Całują się ryby, ptaki w pewnym tylko sensie, bo nie mają ust. U ssaków to wyraz przyjaźni, miłości, pożądania. Pierwotniaki nie potrafią."

"U pluskwy kopulacja polega na tym, że samiec wbija swój sztyletowaty narząd w dowolne miejsce samicy. Jego nasienie dostaje się do jej krwiobiegu i zapładnia jej jajeczka."

"Wśród owadów seks jest najobrzydliwszy. Wystraszony samiec pająk wyciągniętą łapką podaje samiczce spermatofor, drugą łapką podsuwając jej coś do jedzenia. Bywa, że ona zjada przy tym samca. U pająków samica jest znacznie większa od samca, żyje dłużej."

"Mamy jeszcze ślimaki, które są obupłciowe. W czasie aktu każdy osobnik ma jednocześnie kopulację męską i żeńską."

"U niektórych ryb głębinowych po pierwszym zbliżeniu samiec wrasta w organizm samicy i do końca życia trwa permanentna kopulacja. Bo w świecie głębinowym trudno się spotkać po raz drugi."

"U płazów też mamy orgie. Ropuchy obłapiają samice i nie tylko. Dlatego nie należy wrzucać butelek do wody, bo jak taką butelkę dopadnie ropuszy samiec, to zmarnuje z nią całą wiosnę."

"U gadów ciekawostką są węże, które mają dwa penisy. Kopulacja jest tak skomplikowana, że jeśli trzeba uciekać, nie da się tak łatwo wycofać. Wtedy samiec urywa sobie tzw. hemipenis, ale ma jeszcze drugi."

"Prawdziwe związki partnerskie zaczynają się dopiero u ptaków. (...) Bo jaja ptaków muszą być ogrzewane i chronione przez rodziców. Młode muszą być karmione przez ileś dni czy tygodni. Więc strategie seksualne muszą związać ze sobą pary."

"Są zwierzęta, których kopulacja jest zjawiskiem trudnym, np. słonie. Sztuczki cyrkowej stawania na tylnych nogach można nauczyć wyłącznie samca, bo to jego naturalna pozycja kopulacyjna. (...)
Wejście do pochwy słonicy jest ukryte bardzo nisko. Penis samca jest wygięty, musi przyjąć odpowiednią pozycję, żeby tam trafić. Zachowuje się, jakby miał własny rozum i oczy, szuka drogi. To duży narząd, półtorametrowy, bo kanał pochwowy jest długi."
 
"Po co zwierzętom masturbacja? Żeby samiec, kiedy będzie mógł zapłodnić samicę, dysponował świeżą porcją nasienia. Dlatego co jakiś czas musi się pozbyć starego zapasu."
 
"Im starszy samiec, tym bardziej atrakcyjny dla samic. Bo to znaczy, że jest bardzo silny, wiele przeżył, ma dobre geny. To okaz, supersamiec, póki może. A jak hormony przestają funkcjonować, to zwierzę zostaje przepędzone ze stada i koniec."

Więcej na: wyborcza.pl.