wtorek, 15 lutego 2011

Piękne kotowane

.
Pozwalam sobie zamieścić tutaj znaczną część tekstu z forum fmf-team.com autorstwa Szeryfa, bo uważam, że warto. Poświęcił swój czas na wybranie - a ja się zgadzam z jego wyborami pięknych, fascynujących kotowatych.

"Koty - być może jedne z piękniejszych stworzeń na ziemi. Niestety, wiele z nich nie przetrwa najbliższych dziesięcioleci. Niektóre odchodzą na naszych oczach. Oto kilka ciekawych gatunków:

Taraj (Fishing Cat) - żyje wzdłuż brzegów rzek, w namorzynach, niedostępnych lasach tropikalnych i na trzęsawiskach Pakistanu, Indii, Sri Lanki, Indonezji, świetny rybak. Ma tak wspaniałe futro, że woda się nie przedostaje do jego skóry, ba nawet do wewnętrznej warstwy futra. Zagrożony."

Taraj
"Tygrys sumatrzański -jego przepiękne futro od dziesięcioleci jest najdroższym futrem świata. M.in. z tego powodu niemal wytrzebiony. W warunkach naturalnych żyje już tylko od 250 do 500 osobników. Chroniony wszelkimi konwencjami."
Tygrys sumatrzański

"Lampart amurski – podgatunek lamparta występujący na rosyjskim Dalekim Wschodzie, głównie w parku przyrody Barsowy nad rzeką Alimowką w pobliżu granicy z Chinami i Koreą Północną. Żywi się głównie jeleniowatymi i mniejszymi ssakami. Obecnie na wolności żyje tylko 30 osobników (w tym tylko 6 samic), ktore się ze sobą krzyżują (ojciec z córką, a potem z młodymi córki)."
Lampart amurski

"Irbis (pantera śnieżna) - występujący na terenach Azji Środkowej (Chiny, Indie, Mongolia, Kazachstan, Uzbekistan, Tadżykistan, Kirgistan, Pakistan). Jeden z najsłabiej poznanych gatunków. Śpi zwinięty w kłębek. Potrafi skakać na odległość do 15 m, przy czym długi ogon służy mu jako ster. Na wolności żyje tylko 4500-7000 irbisów, w ogrodach zoologicznych 200. Główne zagrożenia stanowi rozproszenie populacji (utrudnia to zmienność genetyczną), lokalny handel futrami tych zwierząt oraz wykorzystywanie ich kości w chińskiej medycynie."

Irbis
"Karakal - występuje w Azji (Indie, Pakistan, Afganistan, Iran, Turkmenistan), na Półwyspie Arabskim i na wielu terenach Afryki. Karakal łatwo, jak na dzikiego kota, daje się oswoić. Niegdyś (Indie, Persja, Egipt) wykorzystywany do polowań. Nazwa wywodzi się od tureckiego słowa karakulak - czarne ucho. Zagrożony pomimo niskiej wartości handlowej jego futra, ale lubi nachodzić fermy, więc farmerzy często na niego polują."
Karakal

"Kot nubijski, żbik afrykański - Zamieszkuje prawie całą Afrykę (poza bezwodnymi pustyniami i tropikalnymi lasami deszczowymi) oraz Półwysep Arabski. Istnieje pewne zamieszanie w nazewnictwie tego gatunku. Wynika ono z faktu, że badania genetyczne dowodzą niezwykle bliskiego pokrewieństwa między żbikiem i kotem nubijskim i sugerują, że należy je zaliczyć do jednego gatunku, ewentualnie wydzielając jedynie odrębną grupę żbików zamieszkujących Bliski Wschód i Afrykę. Kota nubijskiego uważa się za przodka kota domowego. Przedstawiciel tego gatunku został sklonowany w 2003 roku, był to samiec o imieniu Ditteaux. Potem klonowano kolejne osobniki, by zapobiec wymarciu tego gatunku. W 2005 roku przyszło na świat osiem zdrowych kociąt, których rodzice byli klonami."

Żbik afrykański
"Serwal - Jest spotykany na południe od Sahary. Nogi serwala przypominają kończyny geparda, ale mają inne zadanie do spełnienia. Są one najdłuższe w stosunku do wielkości ciała u kotów. Gepard posiada długie kości przedramienia, które sprawiają, że jest świetnym sprinterem. Serwal za to ma długie stopy, co czyni z tego kota wspaniałego skoczka a także zwiększa zakres widoczności w bardzo wysokich trawach, w których czuje się zdecydowanie najlepiej. Kot ten łatwo daje się oswoić i niektórzy ludzie trzymają je jako zwierzęta domowe. Ludzie tworzą hybrydy serwali z kotami domowym, w wyniku takiej krzyżówki powstaje Savannah."
Serwal

"Biały tygrys - jeden z wielu wariantów ubarwienia tygrysa Osobniki albinotyczne o śnieżnobiałym kolorze futra, posiadające prawie niewidoczne pasy lub ich brak, nazywane są Królowymi Śniegu. Jest osobliwością, poszukiwaną przez ogrody zoologiczne. W naturze tygrysy te żyją jedynie w subtropikalnych lasach Bengalu, w północno-wschodnich Indiach. Nie są one jednak innymi podgatunkami, lecz wariantami kolorystycznymi żyjącego tam podgatunku (Panthera tigris tigris). Wszystkie białe koty trzymane w ogrodach zoologicznych pochodzą od jednego ojca o imieniu Mohman, którego schwytano w 1820 roku. Rodzicami białych tygrysów mogą być także dwa normalnie ubarwione koty. Jest to jednak możliwe tylko wtedy, jeśli co najmniej jeden z nich jest nosicielem upośledzonego genu, odpowiedzialnego za wytwarzanie odpowiedniej ilości melaniny."
Biały tygrys

"Manul – pojawił się przed około 2 milionami lat. Rozprzestrzeniony jest na obszarach Azji Środkowej, od Zakaukazia i wschodniego wybrzeża M. Kaspijskiego, przez Turcję, Uzbekistan i Kazachstan po Tybet, Ałtaj, Mongolię i Syczuan w Chinach. Szata długa i gęsta, po stronie brzusznej blisko dwa razy dłuższa niż na grzbiecie. Sądzi się, że jest blisko spokrewniony ze żbikiem (F. silvestris). Jednak z powodu pewnych różnic w budowie czaszki oraz, wyjątkowej u małych kotów, okrągłej źrenicy, stworzono dla niego odrębny rodzaj Otocolobus. Manul prowadzi nocny tryb życia, za dnia ukrywa się w norach innych zwierząt, małych jaskiniach i rozpadlinach skalnych. Dużą rolę w porozumiewaniu się między osobnikami odgrywa ocieranie"
Manul

"Margaj - nieduży kot, jako jedyny opanował sztukę schodzenia z drzew głową w dół. Skacze po drzewach (potrafi skoczyć na wysokość 2,5 metra!), jak wiewiórka. Potrafi też naśladować głosy zwierząt (głównie małp)."

Margaj
"Ryś - największy kot Europy. W Polsce żyje 200 osobników. Więcej tylko w Skandynawii i na Syberii. W Europie zachodniej wytrzebiony. "
Ryś

"Pantera mglista - zamieszkuje górskie lasy do wysokości 2500 metrów n.p.m., od Nepalu do południowo-wschodnich Chin, poprzez Tajwan i Sumatrę. Mieszka głównie w koronach drzew (a młode rodzą się w dziuplach), przeskakując z gałęzi na gałąź ze zręcznością wiewiórki (tudzież margaja). Przez 95% życia znajduje się na drzewach."
Pantera mglista

Czyż nie są piękne... Szkoda, że odchodzą - czyli wymierają...