czwartek, 27 stycznia 2011

Obalenie kilku mitów

.
Kopiuję kilka ciekawych mitów, mniemań błędnych wraz z uzasadnieniem ich nieprawdziwości. Więcej na pl.wikipedia.org.

 • Wzrost Napoleona Bonapartego, zmierzony po śmierci, wynosił 5 stóp francuskich i 2 cale, czyli 169 cm. W jego czasach był to wzrost powyżej przeciętnego.
 • Nie ma dowodów na to, że Wikingowie nosili hełmy z rogami.
 • Wielki Mur Chiński nie jest budowlą widoczną z przestrzeni kosmicznej. Z wysokości umownej granicyatmosferą a przestrzenią kosmiczną (100 km) nieuzbrojone oko swobodnie dostrzega obiekty o szerokości 30 metrów – jest wśród nich bardzo wiele obiektów stworzonych ręką człowieka. Mur Chiński do nich nie należy – jest zbyt wąski, a zauważenie go gołym okiem nawet z tak niskiej orbity jest bardzo trudne. Faktem jest, że żaden z astronautów programu Apollo nie dostrzegł go z powierzchni Księżyca.
 • Czytanie przy słabym świetle nie powoduje krótkowzroczności. Z drugiej strony badania pokazały, że zmęczenie wzroku związane z czytaniem z bliskiej odległości, lub graniem w gry komputerowe może ją powodować, choć przyczyny tego nie są w pełni wyjaśnione.
 • Włosy i paznokcie nie rosną po śmierci. Może się tak wydawać, ponieważ schnąca skóra kurczy się, odsłaniając większe ich fragmenty. Po ustaniu krążenia, procesy metaboliczne w skórze ustają najpóźniej po kilkunastu godzinach.
 • Istnieje przeświadczenie, że lunatycy nie powinni być budzeni. Choć gwałtownie obudzona osoba może być przez chwilę zdezorientowana, nie powoduje to dla niej żadnego zagrożenia. Z drugiej strony, niebudzeni lunatycy często robią sobie krzywdę, potykając się i przewracając się na niezauważonych przeszkodach.
 • Popularny mit mówi, że większość ciepła ciało człowieka traci przez głowę. Faktycznie utrata ciepła przez całą powierzchnię skóry jest podobna. Najwięcej ciepła tracone jest przez nieokryte części ciała i jeśli głowa jest jedyną nieokrytą częścią, to przez nią traci się najwięcej. Ale gdy człowiek ubrany jest tylko w kąpielówki, utrata ciepła przez głowę stanowi nie więcej niż 10% całkowitej.
 • Istnieje przeświadczenie, że po przecięciu na pół dżdżownicy (nie przecinając otworu gębowego), obie jej połowy przeżywają. W rzeczywistości przeżyć może tylko przednia połowa (wyposażona w aparat gębowy). Z drugiej strony, istnieją gatunki płazińców, które po przecięciu na pół potrafią się zregenerować w dwa osobniki.
 • Występujący w Polsce owad przypominający komara, ale znacznie od niego większy, nie jest samcem komara, tylko koziułkowcem. Samce komarów nie są istotnie większe od samic. Koziułkowce nie polują też na komary, choć ich larwy mogą zjadać larwy komarów.
 • Strusie nie chowają głowy w piasek. Źródłem tego mitu prawdopodobnie jest fakt, że strusie kopią głębokie jamy w ziemi, w których składają jaja, a złożone tam jaja obracają kilka razy dziennie za pomocą głowy. Z dużej odległości wygląda to, jakby chowały głowy w piasek.
 • Kuchenki mikrofalowe nie podgrzewają potraw w całej ich objętości. Mikrofale używane w takich kuchenkach przenikają tylko na pewną głębokość do wnętrza potraw, np. w przypadku mięsa na około 1 cm.