piątek, 18 kwietnia 2008

Efekt motyla

"W środę w Cambridge w USA zmarł na raka Edward N. Lorenz. Miał 90 lat. Był pierwszym meteorologiem, który odkrył, że nie sposób zrobić dobrej prognozy pogody na dłużej niż kilka dni naprzód, bo równania opisujące stan atmosfery są "chaotyczne". Lorenz obrazowo mawiał, że "nawet machnięcie skrzydeł motyla w Brazylii może wywołać tornado w Teksasie". (gazeta.pl)

Zdjęcie ze strony NASA.
"W roku 1963 Lorenz zbudował równania opisujące zjawiska atmosferyczne, które udowodniły iż niewielka zmiana w jednym z punktów atmosfery może być przyczyną wielkich zmian w innym jej obszarze. Od tamtego czasu fakt, że niezwykle małe zaburzenia mogą prowadzić w rezultacie do rewolucyjnych zmian w różnych dziedzinach nauki, zwykło się nazywać "efektem motyla"." (Wikipedia)

Zdjęcie ze strony Free nature photos.
"Potem odkryto, że podobna nieprzewidywalność towarzyszy zjawiskom z dziedziny hydrodynamiki, fizyki jądrowej, ekonomii, biologii czy astrofizyki . Jedna z pozoru nieistotna spekulacja na giełdzie w Tokio może spowodować krach na światowych rynkach. Drobne zakłócenie rytmu pracy serca czasem z nagła kończy się zawałem. A brak jednego źdźbła trawy może zdecydować o wymarciu całej populacji królików. Taki przebieg zjawisk ochrzczono mianem deterministycznego chaosu. Niby są one zdeterminowane, tj. ich losem rządzą znane równania, ale jakaś drobna, mała przyczyna - wydawałoby się nieistotna - może prowadzić do nieprzewidywalnego wyniku." (gazeta.pl)

Brak komentarzy: