sobota, 1 listopada 2008

Przeziębienie czy grypa

"Wiele osób ma problem z rozróżnieniem grypy czy przeziębienia; część nawet stosuje je zamiennie. Tymczasem to dwie różne choroby. Z definicji - przeziębienie to ostre, zwykle bezgorączkowe wirusowe zakażenie górnych dróg oddechowych z katarem, kaszlem i bólem gardła, zwykle o samoograniczającym się przebiegu.

Grypa to wirusowe zakażenie układu oddechowego przebiegające z gorączką, katarem, kaszlem, bólem głowy i osłabieniem. Niby to samo, ale nie do końca.

Przeziębienie rozwija się stopniowo i dość szybko mija. Grypa atakuje nagle, jej objawy (np. ból gardła, mięśni, osłabienie, złe samopoczucie) są znacznie silniejsze. W przypadku grypy znacznie większe jest też ryzyko groźnych powikłań: zapalenia płuc, opon mózgowo-rdzeniowych czy mięśnia sercowego.

Grypą zakażamy się drogą kropelkową, będąc w bliskim kontakcie z chorym. Natomiast przeziębienie najczęściej "łapiemy", stykając się z wydzieliną dróg oddechowych chorego, z jego skórą czy przedmiotami, których dotykał.

Jak unikać przeziębienia?

- Nie przegrzewaj pomieszczeń.
- Ubieraj się rozsądnie: nie przegrzewaj się, ale też nie wychodź z domu zbyt lekko ubrany - pamiętaj, że przegrzanie, tak samo jak przemarznięcie, może sprzyjać przeziębieniu.
- Nie dotykaj swojej twarzy, gdy w pobliżu jest ktoś zaziębiony.
- W sezonie infekcyjnym unikaj dużych skupisk ludzi, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia się.
- Często myj ręce - dowiedziono, że zmniejsza to częstość infekcji.

Jak walczyć z przeziębieniem i grypą?

Prawie każda rodzina ma swoje własne domowe sposoby na walkę z przeziębieniem: wygrzać się w łóżku, odpoczywać, pić dużo płynów (niezawodne mleko z miodem), zażywać witaminę C czy jeść dużo czosnku i cebuli. I nie są to złe metody. Jeżeli jednak przeziębienie nie ustępuje przez kilka dni, powinniśmy udać się do lekarza.

W przypadku grypy również powinniśmy się udać do lekarza - powie nam, co robić, np. że trzeba zażyć któryś z dostępnych na receptę środków przeciwwirusowych hamujących namnażanie się wirusa. Na pewno lekarza powinniśmy wezwać, jeżeli pojawiają się:
- bardzo silny ból głowy w okolicy zatok,
- bardzo męczący napadowy kaszel,
- trudności w przygięciu brody do klatki piersiowej,
- ból gardła utrudniający połykanie,
- wymioty."

Źródło: gazetawyborcza.pl.
Zdjęcia z: www.irish-shamrock.blogspot.com i www.chocoffe.com.

Brak komentarzy: