poniedziałek, 31 marca 2008

Demokracja uczestnicząca

Można inaczej rządzić, bardziej przejrzyściej - jeśli się tylko chce...

"Demokracja uczestnicząca (ang. participatory democracy) jest procesem kolektywnego podejmowania decyzji, z wykorzystaniem kombinacji elementów demokracji bezpośredniej i przedstawicielskiej.

Wszyscy obywatele posiadają władzę decydowania o budżecie, inwestycjach, lokalnych podatkach i podziale administracyjnym. Dyskusje i głosowania odbywają się podczas otwartych zgromadzeń w gminach, dzielnicach i miastach. Delegaci i radni mogą być w każdej chwili odwołani z pełnionej funkcji przez specjalnie zwołane zgromadzenie mieszkańców ich okręgu. Kadencje ograniczone są zwykle do jednego roku. Administracja, radni, burmistrz, stają się egzekutywą realizującą instrukcje od lokalnej społeczności. Większość istniejących obecnie form demokracji uczestniczącej współistnieje ze strukturami państwa i samorządu lokalnego.

Demokracja uczestnicząca realizuje się zwykle poprzez budżet partycypacyjny, który po raz pierwszy został wprowadzony w mieście Porto Alegre (pd. - wsch. Brazylia, stolica stanu Rio Grande do Sul) w roku 1990, przez Partię Pracowników. Budżet partycypacyjny oznacza oddolny proces definiowania priorytetów budżetowych i wskazywanie przez obywateli, które inwestycje i projekty należy realizować w ich miejscowości. Podczas tworzenia budżetu partycypacyjnego, uwzględniany jest poziom ważności przyznany danej sprawie przez mieszkańców, lista braków w infrastrukturze zgłoszona przez zgromadzenie oraz liczba mieszkańców danej dzielnicy. Wyniki głosowań i negocjacji są sumowane i opracowywane przez Radę Budżetu Partycypacyjnego, we współpracy z Gabinetem Planowania Miasta. Budżet partycypacyjny (port. Orcamento Participativo) w Porto Alegre zaowocował demokratyzacją struktury szkół publicznych. Dyrektorzy i wicedyrektorzy wybierani są na trzyletnią kadencję przez wszystkich dydaktycznych i niedydaktycznych pracowników danej szkoły oraz uczniów, którzy ukończyli 10 lat. Praca dyrekcji jest kontrolowana przez Radę Szkolną, składającą się z przedstawicieli wszystkich pracowników szkoły, uczniów i rodziców.

Mieszkańcy uzyskują wpływ na zatrudnianie urzędników, poprzez Komisje Trójstronne. W ich skład wchodzą przedstawiciele zgromadzeń mieszkańców, przedstawiciele związku zawodowego pracowników administracji i przedstawiciele zarządu gminy.

Prywatni inwestorzy muszą uzyskiwać zgodę mieszkańców i spełniać postawione przez nich warunki, od których uzależnili pozwolenie na budowę sklepu wielkoprzemysłowego, stacji benzynowej itp. Funkcjonowaniu demokracji uczestniczącej towarzyszy wzrost liczby organizacji pozarządowych. Wybory samorządowe w Brazylii jesienią 2004 roku wykazały, że społeczne poparcie dla demokracji uczestniczącej nie musi oznaczać poparcia dla partii, która była politycznym gwarantem tej formy demokracji.

Budżet partycypacyjny wprowadzono w ponad 100 większych i mniejszych miastach Brazylii (Porto Alegre, Belo Horizonte, Recife i in.). Największym terytorium, gdzie wprowadzono budżet partycypacyjny był dotychczas stan Rio Grande do Sul w pd. - wsch. Brazylii. Podobne inicjatywy pojawiły się w niektórych miastach Kanady (Guelph, Konfederacja Mieszkań Socjalnych Toronto), Francji (Ivry, Saint-Denis), Kolumbii (Tarso, Cauca), Peru (Villa el Salvador), Włoch (Spezzano Albanese) oraz Indii (stan Kerala i Zachodni Bengal). Inicjatorami były najczęściej organizacje sąsiedzkie, związki zawodowe, partie socjalistyczne, komunistyczne i grupy anarchistyczne. Zbliżony charakter mają zgromadzenia sąsiedzkie w miastach Argentyny (Buenos Aires, Rosario), powstałe w wyniku rewolty ulicznej w grudniu 2001 roku. Pozostające one w ciągłej opozycji do struktur państwa. Zasadami demokracji uczestniczącej kierują się także zapatystowskie gminy autonomiczne w stanie Chiapas (pd. Meksyk), powstałe w rezultacie zbrojnego powstania chłopskiego pod przywództwem partyzantki EZLN.

Metody demokracji uczestniczącej były stosowane w projektowaniu architektury masowej (Lucien Kroll, Ralph Erskin, anarchitektura, planowanie rzecznicze) od końca lat 60. XX wieku w Europie Zachodniej. Innym przykładem zastosowania demokracji uczestniczącej jest istniejące od lat 70. XX w. Wolne Miasto Christiania w Kopenhadze, jednakże duński od kilku lat rząd zmierza do jej likwidacji.

Samorządy spółdzielni Mondragon w Kraju Basków są przykładem zastosowania demokracji uczestniczącej w miejscu pracy."

Źródło: Wikipedia.

niedziela, 30 marca 2008

Kazimierz Łyszczyński - wielki Polak

"Kazimierz Łyszczyński (ur. 4 marca 1643, zm. 30 marca 1689) - polski szlachcic, żołnierz w chorągwiach Sapiehów, filozof.

Przez 8 lat jezuita (studiował filozofię), następnie podsędek (występujący przeciwko jezuitom w sprawach majątkowych). Skazany na karę śmierci za ateizm. Wyrok wykonano przed południem na Rynku Starego Miasta w Warszawie, gdzie kat ściął Łyszczyńskiemu głowę. Po wszystkim wywieziono jego zwłoki poza miasto i spalono.

Zadenuncjowany przez sąsiada, Jana Kazimierza Brzoskę (stolnika bracławskiego albo łowczego brzeskiego), który nie chcąc zwracać pożyczonej mu przez Łyszczyńskiego dużej sumy pieniędzy, wykradł i przekazał sądowi rękopis traktatu De non existentia Dei (był to pierwszy polski traktat filozoficzny prezentujący rzeczywistość z perspektywy ateizmu, nad którym Łyszczyński rozpoczął pracę w roku 1674). (Wikipedia.pl)

Główne tezy traktatu Łyszczyńskiego De non existentia Dei, czyli - O nieistnieniu Boga:
"I - Zaklinamy was, a teologowie, na waszego Boga, czy w ten sposób nie gasicie Światła Rozumu, czy nie usuwacie słońca ze świata, czy nie ściągacie z nieba Boga waszego, gdy przypisujecie Bogu rzeczy niemożliwe, atrybuty i określenia przeczące sobie.

II - Człowiek jest twórcą Boga, a Bóg jest tworem i dziełem człowieka. Tak więc to ludzie są twórcami i stwórcami Boga, a Bóg nie jest bytem rzeczywistym, lecz bytem istniejącym tyko w umyśle, a przy tym bytem chimerycznym, bo Bóg i chimera są tym samym.

III - Religia została ustanowiona przez ludzi bez religii, aby ich czczono, chociaż Boga nie ma. Pobożność została wprowadzona przez bezbożnych. Lęk przed Bogiem jest rozpowszechniany przez nielękających się, w tym celu, żeby się ich lękano. Wiara zwana boską jest wymysłem ludzkim. Doktryna bądź to logiczna, bądź filozoficzna, która się pyszni tym, że uczy prawdy o Bogu, jest fałszywa, a przeciwnie, ta, którą potępiono jako fałszywą, jest najprawdziwsza.

IV - Prosty lud oszukiwany jest przez mądrzejszych wymysłem wiary w Boga na swoje uciemiężenie; tego samego uciemiężenia broni jednak lud, w taki sposób, że gdyby mędrcy chcieli prawdą wyzwolić lud z tego uciemiężenia, zostaliby zdławieni przez sam lud.

V - Jednakże nie doświadczamy ani w nas, ani w nikim innym takiego nakazu rozumu, który by nas upewniał o prawdzie objawienia bożego: Jeżeli bowiem znajdowałby się w nas, to wszyscy musieliby je uznać i nie mieliby wątpliwości i nie sprzeciwialiby się Pismu Mojżesza ani Ewangelii — co jest fałszem i nie byłoby różnych sekt ani ich zwolenników w rodzaju Mahometa itd. Lecz [nakaz taki] nie jest znany i nie tylko pojawiają się wątpliwości, ale nawet są tacy, co zaprzeczają objawieniu, i to nie głupcy, ale ludzie mądrzy, którzy prawidłowym rozumowaniem dowodzą czegoś wręcz przeciwnego, tego właśnie, czego i ja dowodzę. A więc Bóg nie istnieje". (Racjonalista.pl)

Polecam: "Kazimierz Łyszczyński 1634-1689" autorstwa Andrzeja Rusława Nowickiego - do przeczytania na Racjonalista.pl.

sobota, 29 marca 2008

Godzina dla Ziemi - Earth Hour

"W sobotę 29 marca o godz. 20 czasu lokalnego, miliony osób na całym świecie zgaszą światło w ramach akcji „Earth Hour” - „Godzina dla Ziemi” zainicjowanej przez międzynarodową organizację ekologiczną WWF. Także Ty możesz wziąć udział w globalnym wydarzeniu. Wystarczy, że gdziekolwiek będziesz - zgasisz światło! (...)

„Earth Hour” to bezprecedensowa akcja zainicjowana przez międzynarodową organizację WWF po to, by przeciwstawić się największemu zagrożeniu dla Ziemi: zmianom klimatu. (...)

29 marca zgasną oświetlenia tak spektakularnych budynków jak Opera House i Harbour Bridge w Sidney, Sears Tower w Chicago czy Golden Gate Bridge w San Francisco. W tej chwili do akcji przyłączyły się 24 państwa między innymi Dania, Irlandia, Stany Zjednoczone, Indonezja, Meksyk, Brazylia, Grecja, Węgry i Polska. Do akcji włączają się także znani ludzie jak aktorka Cate Blanchett czy piosenkarka Nelly Furtado. W Polsce „Godzinę dla Ziemi” popierają Reni Jusis, Michał Piróg, Beata Pawlikowska i Andrzej Piaseczny.

Z polskich miast do akcji włączyły się Poznań i Warszawa. (...)

W 2008 roku, Polska będzie gospodarzem największej, corocznej konferencji Narodów Zjednoczonych poświęconej zmianom klimatycznym. W grudniu do Poznania przyjedzie ponad 10 tysięcy delegatów, w tym przedstawicieli administracji rządowych z blisko 200 krajów. (...)

Od XIX wieku do dzisiaj, średnia temperatura Ziemi wzrosła o 0,7°C. Wybitni eksperci z całego świata, m.in. z Międzyrządowego Panelu ONZ ds. Zmian Klimatycznych (IPCC), ostrzegają, że przekroczenie granicy 2°C spowoduje, że stopnieje lodowiec pokrywający Grenlandię, a ekstremalne zjawiska pogodowe nasilą się do niewyobrażalnych dzisiaj rozmiarów. Zmiany klimatu m.in. przyśpieszają destrukcje lasów Amazonii, są ogromnym zagrożeniem dla przyrody i mieszkańców Indonezji, ograniczają rozwój krajów afrykańskich, i powodują gwałtowne topnienie się lodowców na całym świecie od Andów po Himalaje. Wskutek zmian klimatu może wyginąć aż 1/3 gatunków na Ziemi. Już w tej chwili na skutek tego zjawiska cierpią m.in. pingwiny, niedźwiedzie polarne, tygrysy, delfiny, wieloryby oraz wiele innych zwierząt. Niestety, pesymistyczne scenariusze naukowe przewidują, że do końca tego stulecia temperatura może wzrosnąć nawet o 5,8°C.Przyczyna tego zjawiska to przede wszystkim nadmierna emisja gazów cieplarnianych, w tym głównie dwutlenku węgla. Ten z kolei wytwarzany jest głównie (bo aż w 37%) podczas produkcji energii. Co roku światowy sektor energetyczny emituje do atmosfery 23 mld ton CO2!"

Źródło: WWF Polska.

piątek, 28 marca 2008

Najstarsze nagranie dźwięku

"Naukowcy znaleźli i odtworzyli najstarsze na świecie nagranie ludzkiego głosu. O 17 lat wyprzedza ono datę wynalezienia przez Edisona fonografu.

Jest to 10-sekundowe nagranie fragmentu francuskiej piosenki ludowej Au clair de la lune. Historycy twierdzą, że jest ono dziełem paryskiego wynalazcy Édouarda-Léona Scotta de Martinville'a i powstało 9 kwietnia 1860 roku.

De Martinville posługiwał się urządzeniem nazywanym fonautografem, które zapisywało dźwięk na kartce papieru okopconej płomieniem lampy naftowej. (...)

Co prawda Edison nagrał samego siebie recytującego kołysankę Mary miała małą owieczkę (...) dopiero w 1877 roku, ale udało mu się pójść o krok dalej niż de Martinville'owi. Mógł posłuchać swojego utrwalonego głosu, a to nie było już, niestety, dane francuskiemu wynalazcy."

Owe nagranie do posłuchania i ściągnięcia ze strony http://www.firstsounds.org/.

Źródło: ABC News za Kopalnia Wiedzy.

czwartek, 13 marca 2008

Film operacji lobotomii

Proponuję film dla ludzi o nieco mocniejszych nerwach ;-) Przedstawia on operację lobotomii dokonaną na osobie z zaburzeniami psychicznymi w roku 1942.

Link do filmu.

Definicja z Wikipedii:

"Lobotomia przedczołowa, inaczej leukotomia, zwana popularnie lobotomią lub lobotomią czołową – zabieg neurochirurgiczny polegający na przecięciu włókien nerwowych łączących czołowe płaty mózgowe ze strukturami międzymózgowia (najczęściej podwzgórzem lub wzgórzem), obecnie bardzo rzadko stosowany (większość naukowców z całego świata uznaje to za okrutne okaleczanie).

Dawniej jedna z metod leczenia chorych na schizofrenię lub inne poważne zaburzenia psychiczne. Celem była redukcja procesów emocjonalnych, które zwykle towarzyszą procesom poznawczym – myślom i wspomnieniom (a więc i myślom natrętnym lub halucynacjom). Jednym z poważniejszych skutków ubocznych lobotomii przedczołowej jest utrata przez pacjenta poczucia "ciągłości własnego ja", świadomości, że jest tą samą osoba, którą był wczoraj i będzie jutro.

Ponieważ lobotomia nie zawsze okazuje się skuteczna, jest nieodwracalna i prawie zawsze powoduje niekorzystne zmiany w psychice oraz zachowaniu pacjenta, w wielu krajach – m.in. w Polsce – obecnie w ogóle się jej nie stosuje.

W roku 1949 Egas Moniz otrzymał nagrodę Nobla za badania nad leczniczymi efektami lobotomii. Pomimo złożenia protestów, m.in. przez jedną z ofiar lobotomii, Christine Johnson, Komitet Noblowski odmówił odebrania Monizowi tytułu laureata Nagrody."

wtorek, 11 marca 2008

Spaliny zmieniają działanie mózgu

"Badacze ze Zuyd University twierdzą, że tylko godzina wdychania spalin wystarczy, by zmienić sposób, w jaki działa mózg. Od dawna wiedziano, że cząsteczki inhalowanych związków docierają do tego ważnego organu, ale teraz po raz pierwszy udało się wykazać, że mogą one wpływać na przebieg przetwarzania informacji. Naukowcy odtwarzali warunki, w jakich pracuje się w garażu albo na poboczu dróg.

Holendrzy poprosili 10 ochotników, by spędzili 60 minut albo w pomieszczeniu z czystym powietrzem, albo w pokoju wypełnionym gazami i innymi substancjami powstającymi przy spalaniu diesla. W tym czasie i przez następną godzinę monitorowano działanie ich mózgu za pomocą EEG.

Po ok. półgodzinie u osób z drugiej grupy w zapisie pojawiły się oznaki reakcji stresowej. Były one widoczne także po opuszczeniu zanieczyszczonego pokoju. Szef zespołu naukowców, Paul Borm, podkreśla, że można się tylko domyślać, jak oddziałuje na mózg skażenie powietrza w dużych miastach, gdzie stężenie chociażby sadzy jest dużo wyższe, a ekspozycja chroniczna. Nanocząsteczki mogą interferować z normalnym działaniem mózgu i przetwarzaniem informacji. Trzeba jednak dalszych badań, by rozpoznać ten efekt.

Ken Donaldson, profesor toksykologii układu oddechowego z Uniwersytetu w Edynburgu, podkreśla, że odpowiedź mózgu na nowy zapach nie jest niczym zaskakującym. Twierdzi, że reakcja fizjologiczna nie musi być negatywna, ponieważ jednak może występować efekt długoterminowy, warto go określić.

Badanie wpływu zanieczyszczenia powietrza na mózg stwarza problemy natury metodologiczno-etycznej. Mimo zgody wyrażonej przez ochotników, podczas eksperymentu naraża się ich zdrowie. Jeśli naukowcy decydują się na podłużne badania populacyjne, także natrafiają na przeszkody. Choroby mózgu nie są bowiem często uwzględniane w aktach zgonu. Jako przykład podaje się pacjentów z chorobą Alzheimera, którzy często umierają z powodu infekcji. Co jednak bardzo istotne, podobne uszkodzenia jak u chorych z alzheimeryzmem odnotowano u psów żyjących w bardzo zanieczyszczonym mieście Meksyk."

Ile kosztuje Kancelaria Prezydenta?

Rocznie 160 mln zł, co sekundę ponad 5 zł... Akcja pewnego studenta, który domaga się poważnej debaty konstytucyjnej w Polsce. Zapraszam na jego stronę z licznikiem wydatków Kancelarii Prezydenta: http://www.kalkulatorprezydencki.pl/.

środa, 5 marca 2008

Dbaj o swoje zdrowie - badaj się

Za Gazetą Wyborczą - jakie badania, jak często i za ile prywatnie do zrobienia.

"Ogólne badanie fizykalne

Kto - Ogólne badanie fizykalne, podczas którego lekarz nas obejrzy, osłucha i zmierzy ciśnienie, to absolutny standard. Poddawać się mu powinien każdy z nas raz w roku.

Cena w prywatnym gabinecie - 50-100 zł.

Ogólne badanie krwi

Kto - Każdy z nas powinien sobie zbadać krew raz do roku. Po 40. roku życia to wręcz nasz obowiązek.

Cena - Ok. 30 zł.

Ogólne badanie moczu

Kto - Podobnie jak ogólne badanie fizykalne i krew badanie moczu to absolutne minimum, o które każdy z nas powinien zadbać raz do roku.

Cena - Ok. 15 zł.

EKG

Kto - Po 40. roku życia każdy z nas powinien robić sobie EKG raz do roku. Absolutnie powinni o to zadbać wszyscy, u których w rodzinie występowały choroby układu krążenia, np. zawał serca. Badać powinni się również palacze.

Cena - Ok. 30 zł.

Cholesterol

Kto - Po ukończeniu 30. roku życia każdy z nas powinien badać sobie poziom cholesterolu raz do roku. Szczególną uwagę powinni na to zwracać ci, których krewni chorowali kiedyś na choroby układu krążenia i przeszli np. zawał serca. Cholesterol powinni sobie też kontrolować palacze.

Cena - Ok. 15 zł.

Rentgen płuc

Kto - Przede wszystkim palacze - papierosy to główny czynnik ryzyka raka płuc. Skoro już palisz i nie możesz/nie chcesz rzucić, to raz do roku idź na prześwietlenie płuc, ewentualnie wygnaj swojego palącego partnera (jeżeli palicie, idźcie razem).

Należy wykonać DWA ZDJĘCIA: przednio-tylne i boczne. Zdjęcia weź do ręki i najlepiej pokaż onkologowi, a jeżeli nie możesz, to przynajmniej lekarzowi, który dobrze cię zna i orientuje się w twoich ewentualnych dolegliwościach (przebyte choroby, zapalenia płuc, gruźlica - gdzie były, w których miejscach na zdjęciu szukać ich śladów itp.).

Cena - Zdjęcie boczne - ok. 25 zł, przednio-tylne - 40-60 zł.

Badanie piersi

Kto - Rakiem piersi najbardziej zagrożone są kobiety, u których w bliskiej rodzinie ktoś już wcześniej zachorował na ten sam nowotwór - matka, siostra, ciotka, babka, i to przed 50. rokiem życia. Częściej na tę chorobę zapadają kobiety otyłe oraz te, u których bardzo wcześnie wystąpiła pierwsza miesiączka lub/i późno pojawiła się ostatnia miesiączka (menopauza).

Badania

Najważniejsza jest samokontrola piersi. Warto ją zacząć, począwszy od 20. urodzin i regularnie badać piersi co miesiąc już przez całe życie. Od 20. do 49. roku życia piersi przynajmniej raz na trzy lata powinien badać lekarz, a po 50. roku życia nawet co rok.

USG

Młodsze kobiety, pomiędzy 30. a 40. rokiem życia, (zwłaszcza jeśli na raka piersi lub jajnika chorowała ich krewna) powinny przynajmniej raz na dwa lata zrobić ultrasonograficzne badanie piersi. Dzięki temu badaniu doświadczony lekarz może wykryć nawet minimalne zmiany.

Mammografia

Mammografia pozwala na wykrycie nawet bardzo małych zmian, często niewyczuwalnych w dotyku. Uwaga! Obraz na kliszy powinien oglądać doświadczony lekarz w ośrodku, który spełnia określone kryteria.

Trzeba pamiętać, że wiarygodność wyniku w dużej mierze zależy od jakości sprzętu. Mammograf pracujący na pełnych obrotach po trzech latach nadaje się do wymiany. Mammografię trzeba robić w pierwszej fazie cyklu miesięcznego - w tym czasie szanse na wykrycie guza są największe. Jeżeli w rodzinie danej kobiety były zachorowania na raka piersi (babka, matka, siostra), powinna się ona poddawać temu badaniu okresowo po ukończeniu 40 lat. Po ukończeniu 50 roku życia każda kobieta powinna wykonywać mammografię raz do roku.

Wiek kobiety:
20.-49. rok życia co 1 miesiąc co 36 miesięcy nie
od 50. roku życia co 1 miesiąc co 12 miesięcy co 12 miesięcy

Cena - Mammografia - 75-100 zł, USG piersi - ok. 60-80 zł.

Cytologia

Rak szyjki macicy wciąż jest bardzo dużym problemem w Polsce. Każdego dnia z jego powodu umiera pięć Polek. Tymczasem w wielu krajach, np. w Finlandii, chorobę tę praktycznie udało się wyeliminować. Stało się tak właśnie dzięki upowszechnieniu badań cytologicznych.

Kto - Badanie ginekologiczne, wymaz z pochwy i badanie cytologiczne błony śluzowej macicy, powinno być wykonywane - od 20. roku życia - corocznie, kobiety przyjmujące hormony - co pół roku.

Sygnałem do alarmu są:
- nieregularne krwawienia miesiączkowe
- krwawienia po menopauzie
- inne krwawienia, np. po stosunkach
- ropne upławy
- bóle w dole brzucha
- bóle w okolicy lędźwiowej
- obrzęk kończyn dolnych
- ze strony pęcherza moczowego - częste oddawanie moczu, parcie na mocz, zaleganie moczu w pęcherzu
- zaparcia, parcie na stolec, trudności w oddawaniu stolca

Czynniki ryzyka raka szyjki macicy
- zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego
- wczesne rozpoczęcie życia seksualnego
- duża liczba partnerów seksualnych
- młody wiek pierwszej ciąży
- duża liczba porodów
- palenie papierosów
- wieloletnie stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych

Aby badanie było prawidłowe, kobieta nie powinna przed nim:
- stosować irygacji ani środków nawilżających pochwę na 48 godzin przed badaniem
- mieć stosunków przez 48 godzin przed badaniem
- powinna zgłosić się na badanie najwcześniej 5 dni po zakończeniu miesiączki

Cena - Ok. 40 zł.

Badanie jelita grubego

Rak jelita grubego należy do tych nowotworów, których liczba zachorowań wzrasta w zastraszającym tempie. Niestety, płacimy w ten sposób za obecny styl życia, przede wszystkim za złą dietę opartą na mięsie, ubogą w warzywa i owoce. Do tego dochodzi otyłość, brak ruchu, nadmierne spożycie alkoholu. To główne czynniki ryzyka raka jelita grubego.

Kto - Pierwszym objawem ostrzegawczym może być nagła zmiana rytmu i jakości wypróżnień - nasilające się i coraz częstsze zaparcia i biegunki, a także bolesne uczucie parcia na stolec, powtarzające się wzdęcia i bóle brzucha, stolce z domieszką krwi. W późniejszym okresie pojawiają się bóle brzucha, utrata apetytu, niedokrwistość i spadek ciężaru ciała.

Po 40. roku życia każdy powinien corocznie poddać się badaniu przez lekarza palcem przez kiszkę stolcową, a od 45. roku życia corocznie przeprowadzić badanie na obecność krwi utajonej w stolcu (każdy może nabyć w aptece test i zgodnie z instrukcją wykonać go samodzielnie).

Kolonoskopia

Po 50. roku życia wskazane jest poddawanie się badaniu kolonoskopowemu co 5 lat, zawsze po uprzedniej konsultacji z lekarzem, najlepiej onkologiem. Szczególną uwagę badaniom profilaktycznym powinni poświęcać ci, u których w rodzinie ktoś już wcześniej chorował na raka jelita grubego.

Cena - Test na wykrycie krwi utajonej - kilkanaście złotych, Kolonoskopia - 250-300 zł. Dodatkowo trzeba zapłacić za pobranie wycinków i ich zbadanie. Można też przeprowadzić kolonoskopię w znieczuleniu ogólnym - to dodatkowy koszt około stu kilkudziesięciu złotych.

Gastroskopia

Gastroskopia to badanie górnego odcinka przewodu pokarmowego wykonywane za pomocą specjalnego, giętkiego przewodu zaopatrzonego w źródło światła i odbierającego obraz. Na to badanie powinniśmy się udać ze skierowaniem od lekarza specjalisty. W skierowaniu dokładnie wyjaśni on, jakiemu konkretnie badaniu powinniśmy się poddać. Czy ma to być tylko gastroskopia, czy też np. gastroskopia połączona z wykonaniem testu na obecność bakterii Helicobacter pylori (odpowiedzialnych za powstawanie wrzodów).

Cena - Gastroskopia + test na obecność Helicobacter pylori - ok. 150-180 zł.

Badanie prostaty

Kto -
Podobnie jak w przypadku raka jelita grubego w profilaktyce zaawansowanych guzów stercza dużą rolę odgrywa regularne badanie gruczołu krokowego przez odbytnicę - palcem lub za pomocą USG. Każdy mężczyzna po 45. roku życia powinien wykonywać oba badania co roku. Dodatkowo profilaktyce służy tzw. oznaczanie poziomu PSA w surowicy krwi (białka produkowanego przez stercz, którego poziom podwyższa się w chorobach prostaty. Oznaczenie poziomu PSA należy wykonywać co roku po skończeniu 50. roku życia lub po 40. roku życia, jeżeli na raka prostaty chorował ktoś w rodzinie.

Cena - USG prostaty: ok. 80-90 zł, Test na poziom PSA - dwadzieścia kilka złotych.


Co można zbadać samemu

Lekarze zachęcają, byśmy również sami czy też nasi partnerzy przeprowadzali proste badania diagnostyczne. Jak pokazały wyniki wielu badań naukowych, w ogromnej liczbie przypadków to np. mąż czy żona pierwsi zauważają, że z ich partnerem dzieje się coś złego. Oprócz raka piersi dotyczy to też np. raka jądra (jądra można badać np. podczas kąpieli i sprawdzić wtedy, czy nie zaszła w nich jakaś niepokojąca zmiana) czy nowotworów skóry.

Od 16. roku życia powinniśmy przynajmniej raz na miesiąc dokładnie oglądać naszą skórę. Nowotwory skóry mają tę "zaletę", że rozwijają się na naszych oczach. Powinniśmy być więc wyczuleni na to, czy znamiona powiększają się, zmniejszają, zmieniają kolor, zaczynają krwawić itp. Każde odstępstwo od normy powinno być sygnałem do alarmu i wizyty u lekarza."

poniedziałek, 3 marca 2008

Piąte urodziny Radia Tok Fm

Z okazji piątych urodzin, które Radio Tok Fm dziś obchodzi, krótka informacja o owym, moim ulubionym, radiu.

"Tok FM – Pierwsze Radio Informacyjne to odświeżona formuła stacji działającej na polskim rynku od 1998 r. W nowym kształcie radio zaczęło nadawanie w marcu 2003 r. pod kierownictwem redaktor naczelnej Ewy Wanat. Stacja wypracowała stricte informacyjno-publicystyczny format, przyciągając słuchaczy oryginalnymi audycjami, podejmowanymi tematami i zaangażowaniem w sprawy publiczne.

W ciągu 5 lat udział w rynku Radia Tok FM wzrósł w miastach nadawania z 1,0% w 2003 r. do 3,6% w 2007, a Warszawie odpowiednio z 1,7% do 5,7%. Ubiegły rok był rekordowy dla stacji - w porównaniu do 2006 wzrost zasięgu dziennego wyniósł ponad 20%, a stacja docierała codziennie do ponad 400 tysięcy osób. Odbiorcy Radia Tok FM to w większości osoby z wyższym wykształceniem, w wieku +30 lat, właściciele firm, kadra kierownicza i przedstawiciele wolnych zawodów."

Źródło: dziennikarze.info oraz media2.pl.
Zdjęcie ze strony Radia Tok Fm.

Przełom w leczeniu AIDS

"Kanadyjscy naukowcy odkryli gen, który może zatrzymać rozprzestrzenianie się wirusa HIV i rozwój AIDS. Zdaniem specjalistów to przełom w badaniach nad szczepionką i lekarstwem na nieuleczalną dotąd chorobę.
Gen o nazwie TRIM22 wykazuje naturalną funkcję obronną. Jako jedyny z ludzkich genów ma zdolność do blokowania wirusa HIV. Naukowcy z Uniwersytetu Alberty mają nadzieję, że odkrycie pomoże w opracowaniu szczepionki przeciwko śmiertelnemu wirusowi. "To naprawdę ekscytujące - ludzki organizm potrafi sam bronić się przed wirusem HIV" - powiedział szef zespołu badawczego Steven Barr.

Gen TRIM22, uruchomiony w kulturze bakteryjnej zakażonej wirusem HIV, blokuje jego rozmnażanie i zatrzymuje go w komórce, zapobiegając rozprzestrzenianiu się. Naukowcy kanadyjscy odkryli, że u osób zarażonych gen jest nieaktywny. Zdaniem Stevena Barra, dalsze badania mogą potrwać nawet dziesięć lat, zanim uda się opracować pierwsze metody leczenia. Specjaliści podkreślają jednak, że odkrycie jest znaczącym krokiem w kierunku znalezienia lekarstwa na AIDS."

Źródło: onet.pl za Racjonalista.pl oraz Science Daily za Kopalnia Wiedzy.
Zdjęcie z Kopalni Wiedzy.