środa, 21 kwietnia 2010

Z jakich partii się wywodzi

.
Ciekawe zestawienie - przez jakie partie przechodzili różni politycy. Poniżej kopiuje kilku z nich - po pełną listę zapraszam do źródła - link.

Obecne PO:
B. Komorowski UD, UW, SKL
S. Niesiołowski ZChN, PP, (RS AWS), SPS
R. Sikorski ROP, RS AWS, (PiS)
I. Ś.-Katarasińska PZPR, ROAD, UD, UW
K. Piesiewicz PC, Ruch Stu, RS AWS/RS

Obecny PiS:
K. Jurgiel PC, PPChD
K. Karski PC, RS AWS
N. Rokita-Arnold SKL/SKL-RNP, PO
A. Sobecka AWS, LPR, RLN, (Libertas)
R. Czarnecki RPR, ZChN, Samoobrona RP

Obecne SLD:
A. Bańkowska PZPR, SdRP, SLD, SdPl
R. Kalisz PZPR, SdRP
J. Wenderlich PZPR, SdRP

Obcene PSL to prawie w 100% dawne ZSL.

Obecne Polska Plus:
L. Dorn (ZChN), PC, PiS
J. Polaczek KK, SKL, PP, PiS, P. XXI
K. M. Ujazdowski FPD, UD, PK, KK, SKL, PP, PiS, P. XXI

Więcej, także politycy z innych partii i niezrzeszeni pod linkiem źródła.

Wpływ dopłat unijnych

.
Dwie opowieści:

I. "W pewnym mieście są 2 firmy (A i B), nawet mieszczą się koło siebie i robią w tej samej branży. Od kiedy pojawiły się możliwości na dofinansowanie pewnych inwestycji przez UE, firma A i B zaczyna się starać o takie dofinansowanie. Po 2 latach się udaje, ale tylko firmie A. Firma B, mimo, że starała się o te same maszyny, nie dostała takiej pomocy (dofinansowania ok. 50% kosztów). Co zadecydowało? Przypadek, kolejność zgłoszeń? Nieważne i tak nie wszyscy mogą to dostać.
Po kilku miesiącach okazało się, że firma A zyskuje przewagę nad firmą B, ma większe moce wytwórcze, przejmuje zamówienia od firmy B. Łoooot konkurencja (socjalistyczna, bo wspomagana sztucznie).
Firma B teraz już rozpaczliwie stara się o jakieś dofinansowanie, bo tylko w tym upatruje swojej szansy uratowania. Kolejne projekty odpadają. W końcu udaje się o takie dofinansowanie. Niestety okazuje się, że UE dała dofinansowanie, na maszyny, które były jej najmniej potrzebne. Bardziej ta prośba była napisana dla zasady i raczej z niewiarą, że się uda. Na zasadzie, byle by coś wyrwać od tej UE. Bardziej potrzebne maszyny nie zostały dofinansowane.
No więc firma B dostała te maszyny. UE dała te 50%, oni też 50% (na początku musieli wyłożyć 100% i płacić duże raty, do czasu dostania pomocy). Niby zysk, ale okazuje się, że te maszyny są wykorzystywane tylko w 10%! Realnie więc firma straciła, bo zapłaciła 50% za towar, który wykorzystuje w 10%, przepłaciła więc 5 razy!
To niestety dobiło ostatecznie firmę B, pracę straciło ponad 50 osób .... (w firmie A przybyło tylko około 5 miejsc).

Ktoś może powiedzieć, że to wina firmy B, że była tak "nieudolna". Ja się z tym całkowicie nie zgadzam.
Prześledźmy to:
1) firma A i B normalnie konkuruje - obie idą równo, walczą na zasadach rynkowych (o ile to w PL możliwe);
2) wkracza "pomocna dłoń" UE i arbitralnie daje pomoc jednej z firm - złamanie zasad konkurencji;
3) druga firma stara się o to samo, nie dostaje tego;
4) w akcie rozpaczy firma stara się o mniej przydatne rzeczy - o dziwo dostaje (co też jest błędem, arbitralne i niefachowe przyznawanie pomocy), strata naszej kasy, upadek firmy itd."

II. "Samorządy także mogą dostawać kasę z UE na różne projekty. Ktoś może powiedzieć, że to już lepiej wydana kasa, bo na nas wszystkich. Tylko prawda jest taka, że to ogromne pole do korupcji!
Jestem pewien, że w 80% gmin, powiatów jest cała masa korupcji z tego powodu.
Wyjaśniam mechanizm.
UE wymaga, by przy takich projektach (samorządowych czy prywatnych) około 10% z tej kasy, szło na tzw. promocję. Chodzi m.i. o zachwalanie UE, że to z jej kasy oraz propagowanie tego w mediach, słupach, przystankach, kupowaniu flag itp. pierdół.
Do kogo idzie ta kasa? Praktycznie w każdym samorządzie jest firma znajomego, rodziny (czasem odchodzą z samorządu i zakładają takie firmy), gdzie trafia 90% kasy do jednej firmy. Dostaje ją więc znajomy, robi niewiele, kasa gigantyczna za mała robotę, bo wyceniona może być dowolnie.
To też na faktach, bo znam kilka osób z firm, które starają się o takie zlecenia, a dostają je ludzie związani z urzędami. Nie muszę chyba mówić, że potem te osoby, część kasy oddają urzędnikom w ramach "podziękowań".
I tak to się kręci w 2500 gmin, 350 powiatach i setkach firm."

Jak autor cytowanych opowieści - jestem za UE, ale w wersji minimum, czyli bez barier celnych, bez podwójnego opodatkowania itd. Ale to wszystko jest możliwe bez systemu dopłat, ściągania dodatkowych pieniędzy od wszystkich obywateli Unii. To co teraz widzimy to nadmuchiwanie tej bańki unijnej (np. pomysł na finansowanie wczasów zagranicznych dla ubogich) chyba po to by nakraść ile wlezie zanim pęknie.

Źródło: pokazywarka.pl.

poniedziałek, 19 kwietnia 2010

Grafika z projektora reaguje na świat rzeczywisty

.
Sami popatrzcie. Nie ma wątpliwości, że technologia wciąż się rozwija.


Źródło: newscientist.com.

Zbiór filmów propagandowych Rzeszy

.
Dostępny na you tube - przy czym sam profil osoby udostępniającej nie można obejrzeć w każdym kraju, ale filmy można. Lektor brzmi jak peerelowski ;-) Zamieszczam jako ciekawostka.

niedziela, 18 kwietnia 2010

Stop z podziałem lewica-prawica

.
"Podział na prawicę i lewicą wywodzi się z czasów Rewolucji Francuskiej, kiedy arystokracja siedziała po prawej stronie Króla, a zwolennicy rewolucji – po lewej. Ten model jest nadal popularny dzisiaj. W Polsce głównym wyznacznikiem tej linii jest stosunek do Kościoła i tradycji, a także do komunizmu. (...) Linia ta jednak ignoruje różnice w poglądach ekonomicznych. (...) Nie przejmuj się, jeśli miałeś problemy z umieszczeniem [konkretnych osób] na linii prawica-lewica. Większość ludzi ma taki problem. (...) Czy w modelu lewica-prawica jest miejsce dla tych zwyczajnych ludzi? Czy ten model Tobie odpowiada? Czy jesteś gotowy na poznanie alternatywy?"

To ze wstępu do quizu - do którego rozwiązania zapraszam wszystkich. Politopia - bo tak się nazywa strona to inicjatywa Projektu: Polska.


Sprawdź jaki jest Twój stosunek do wolności osobistej i wolności ekonomicznej.

Źródło: politopia.pl.

Rozpoznaj - sprawdź swoją wiedzę

.
Przesłane mi mailem jako test na ogólny poziom wiedzy. Rozpoznaj jak najwięcej osób. Na zdjęciu jest 100 postaci - rozpoznasz 50 możesz odetchnąć, że nie jest z Tobą źle ;-) Rozpoznasz 70 to już całkiem wykształcony z Ciebie gość ;-)
Uwaga: Rozpoznać to nie znaczy powiedzieć: "znam go", ale bez zaglądania na google podać nazwisko ;-) Powodzenia!

Monitory zamiast okien

.
Kusząca wizja, szczególnie dla tych, którzy za oknem mają mury brudnego miasta. Ja na widok za oknem nie narzekam, ale fajnie by było mieć "za oknem" dno oceanu czy przestrzeń kosmiczną.



Więcej na rationalcraft.com.

piątek, 16 kwietnia 2010

Jak napaść na państwo

.
Interesujący wykład Jurija Bezmienowa, zbiegłego szpiega KGB - czyli znawcy tematu - o tym jak bez ataku zbrojnego, w ciągu jednego pokolenia przejmuje się państwo. Wiele wartych zauważenia kwestii porusza.

czwartek, 15 kwietnia 2010

Dane o stratach z powodu piractwa – zmyślone

.
Fragmenty streszczenia raportu amerykańskiego odpowiednika naszego NIK-u. Do refleksji nad tym jak uparcie agencje, instytucje mogą pokazywać nam fałszywe, zmyślone raporty, by tylko lobbować za swoją ideą. Nieważne czy idea jest słuszna czy nie - kłamstwo pozostaje kłamstwem.

"Od lat obrońcy tzw. własności intelektualnej utrzymują, że piractwo prowadzi do straszliwych szkód w gospodarce. W samych Stanach Zjednoczonych z winy użytkowników BitTorrenta i innych sieci P2P, rocznie znikać ma 750 tys. miejsc pracy i 250 mld dolarów. Dane te są bez końca powtarzane przez organizacje takie jak znany i w Polsce Business Software Alliance. Teraz grupa, z którą nawet BSA musi się liczyć, opublikowała raport całkowicie podważający te opowieści.

Government Accountability Office (GAO) to instytucja kontrolna Kongresu Stanów Zjednoczonych, której szefa mianuje bezpośrednio prezydent USA. Pełni funkcję analogiczną jak polska Najwyższa Izba Kontroli."


"„(…) jest trudne, jeśli nie niemożliwe, wyliczyć całkowity wpływ [piractwa – przyp.red.] na gospodarkę”"

"„sama natura fałszerstw i piractwa sprawia, że ocena gospodarczego wpływu naruszania własności intelektualnej jest niezwykle trudna (…) zostają nam tylko założenia, które mają wielki wpływ na finalne wnioski” – czytamy w raporcie."

"Tymczasem samo FTC nie było w stanie znaleźć żadnego źródła, które by takie dane uwiarygadniało – jedynie odnośniki do różnych innych agend rządowych, które również nie wiedziały, skąd liczby takie się wzięły."

"Nie oznacza to, że piractwo i fałszerstwo nie są problemami gospodarczymi. GAO przyznaje, że problem jest „poważny”, ale wskazuje, że cytowane dane są po prostu wyssane z palca. Co więcej, GAO informuje, że wielu ekspertów wskazało na pozytywne skutki piractwa dla gospodarki – „i te dane powinny być również uwzględnione”."

Źródło: webhosting.pl.
Zdjęcie z gao.gov.

Ścinanie mieczem

.
Polecam krótką opowieść o tym jak ścinano głowy w średniowieczu.

Ścięcie mieczem from pPortal on Vimeo.