piątek, 22 stycznia 2010

Lis japoński

.
"Jenot, szop usuryjski, junat, tanuki, lis japoński, kunopies (Nyctereutes procyonoides) – gatunek drapieżnego ssaka należącego do rodziny psowatych (...)

Występowanie: Występuje w Azji i Europie, choć jego pierwotnym obszarem występowania był Daleki Wschód. W Polsce występuje od stosunkowo niedawna. Ze względu na swoje wartościowe futro został zaaklimatyzowany na Ukrainie, Białorusi i Litwie. Stąd samorzutnie rozprzestrzenił się po Europie. Obecnie spotykany również w Skandynawii, Rumunii i Niemczech. W Polsce zanotowano jego obecność w środowisku naturalnym po raz pierwszy w roku 1955. Występuje na terenie całego kraju, najliczniej w północno-wschodnich województwach." (Wikipedia)


Ja miałam przyjemność spotkać jenota wczoraj wystraszonego na podwórku. Śliczny, uroczy, nieco wystraszony. Aż kusiło by przygarnąć ;-)

wtorek, 19 stycznia 2010

Cytaty na dziś i jutro

.
"Przypadkowa przechadzka po szpitalu wariatów pokazuje, że wiara nie dowodzi niczego" - Heinrich Heine

"Wymyśliliśmy słowo 'chaos' na oznaczenie porządku, którego nie rozumiemy" - Henry Miller
.

poniedziałek, 18 stycznia 2010

Propozycje napisów nagrobkowych

.
Gdzieś kiedyś znalezione, chyba na joemonster.org propozycje na nietypowe napisy nagrobkowe ;-)
Który wybierasz? ;-)

-- System mnie wylogował (data) (imię i nazwisko). ------------
------------ Do cholery! Gdzie ta emerytura?! --
-- Wyróżniaj się bo Twoje życie jest tylko Twoim życiem. ------------
------------ A tak se tu leżę, bo się tu tak jakoś rozłożyłem. --
Żyłem, kochałem i cierpiałem z wami, teraz żyjcie, kochajcie i cierpcie sobie sami.
------------ Życie jest pokarmem. Właśnie jestem konsumowany. --
-- Tu leży wielka dama po raz pierwszy sama. ------------
------------ W życiu piękne są tylko chwile. --
-- Nie płacz, że się skończyło, ciesz się, że było. ------------
------------ W razie potrzeby - odkopać. --
-- Nie wstanę! Tak będę leżał! ------------
------------ Zawsze chciałem mieć własną nieruchomość. --
-- Teraz mam święty spokój. ------------
------------ Grunt to zdrowie. --
-- A minister zdrowia ostrzegał. ------------
------------ Wiedziałam, że to się tak skończy. --
-- Abonent czasowo niedostępny. ------------
------------ Ciekawe, czy wyłączyłem żelazko? --
.

sobota, 16 stycznia 2010

Cytat na dziś

.
"… jednostka musi być czynna, aby przezwyciężyć uczucie zwątpienia i bezsilności. Ale ten rodzaj wysiłku i aktywności nie wypływa z wewnętrznej siły i wiary w siebie – jest desperacką ucieczką przed lękiem"

Erich Fromm "Ucieczka od wolności"

Carmen inaczej ;-)

.
Najsłynniejszy fragment opery Carmen Bizeta w najciekawszej moim zdaniem aranżacji, czyli z bajki Prawdziwa historia kota w butach. Swoją drogą gorąco polecam tę bajkę - można osłuchać dziecko (i siebie) z kilkoma utworami muzyki klasycznej w aranżacjach bardziej wpadających w ucho.



Dla zainteresowanych posłuchaniem klasycznego wykonania można je znaleźć np. pod tym linkiem: http://www.youtube.com/watch?v=axvhEUyVfX0.

czwartek, 14 stycznia 2010

Bezpłatne oprogramowanie do matematyki

.
Dla zainteresowanych.
"GeoGebra jest bezpłatnym, wieloplatformowym oprogramowaniem do matematyki dynamicznej, przeznaczonym do nauczania. Łączy ono geometrię, algebrę i analizę matematyczną. Otrzymała liczne nagrody międzynarodowe, w tym europejską i niemiecką nagrodę dla oprogramowań edukacyjnych


Z jednej strony GeoGebra jest dynamicznym systemem z geometrii. Można wykonać konstrukcje związane z punktami, wektorami, odcinkami, liniami jak również funkacjami, a następnie je dynamicznie zmieniać.

Z drugiej strony, równania i współrzędne mogą być wprowadzone bezpośrednio. W ten sposób GeoGebra ma możliwość by zająć się zmianą współrzędnych dla wektorów i punktów, znajduje pochodne i całki funkcji oraz oferuje wyznaczanie ekstremum."


Zdjęcia, źródło i więcej na geogebra.org.

środa, 13 stycznia 2010

Roślinozwierze

.
Elysia chlorotica, nietypowy ślimak, który pochłania od swojego podstawowego pokarmu - algi z gatunku Vaucheria litorea - chloroplasty, czyli wewnątrzkomórkowe struktury odpowiedzialne za przeprowadzanie fotosyntezy, oraz fragmenty DNA, a także jest w stanie samodzielnie wytwarzać chlorofil (zielony barwnik pochłaniający światło i zdolny, wspólnie z białkami zawartymi w chloroplastach, do wykorzystywania jego energii do produkcji glukozy).


Jest to pierwszy raz w historii nauki, kiedy udowodniono zdolność zwierzęcia do syntezy tego związku. Wcześniej jego wytwarzanie stwierdzano wyłącznie u roślin, alg oraz cyjanobakterii.

Źródło i zdjęcie z wired.com, a także ze strony kopalniawiedzy.pl.

wtorek, 12 stycznia 2010

Dlaczego gwiazdy mrugają

.
"Gwiazdy są dla obserwatora na Ziemi punktowymi źródłami światła. Światło z takiego punktowego źródła łatwo jest "zachwiać". Atmosfera ziemska w różnych miejscach ma różną gęstość, temperaturę - a co za tym idzie - inaczej załamuje światło, poza tym "faluje". Dzięki temu niektóre gwiazdy "mrugają", wydaje się, że zmieniają barwę. Takie migoczące gwiazdy można zauważyć zwłaszcza dość nisko nad horyzontem. Zjawisko to nosi nazwę 'scyntylacja'.


W odróżnieniu od gwiazd, planety czy satelity mają już jakiś (niewielki, ale zawsze) rozmiar kątowy. Jeśli spojrzy się na planetę przez teleskop albo dobrą lornetkę, to można zobaczyć nie punkt, ale małą tarczkę, która ma swoją powierzchnię. Na takiej powierzchni ewentualne drgania nie będą widoczne. Można powiedzieć, że planety mają dużą "bezwładność" i nie da się tak łatwo wprowadzić ich światła w migotanie.

Tak więc planety ani satelity nie "mrugają"; jeśli na niebie widać coś, co mruga, to na pewno jest to gwiazda (no, ewentualnie samolot)."

Źródło i inne odpowiedzi o astronomii na: iwiedza.net.
Zdjęcie z boston.com.

niedziela, 10 stycznia 2010

Dlaczego się rumienimy

.
"Według jednych jest to zachowanie, które ukazuje uległość, uspokaja i polepsza atmosferę. Miałoby pojawić się jako sposób okazania szacunku dla dominujących w grupie. Według tej teorii dopiero później, gdy relacje międzyludzkie uległy komplikacji, zachowanie to zaczęło oddawać silne odczucia takie jak poczucie winy, wstyd, czy zażenowanie.


Według innych rumieńce są sposobem, w jaki kobiety (które rumienią się więcej niż mężczyźni) okazują swoją szczerość: "jeśli pytasz kobietę o niewierność, nie może skłamać - zdradzają ją rumieńce" - mówi zwolennik tej tezy, naukowiec z kalifornijskiego uniwersytetu w San Diego.

- Jeśli idziesz na polowanie z kimś, którego twarz nic nie zdradza, nie będziesz wiedział czego chce, będziesz się czuł niekomfortowo i niepewnie nie wiedząc, czy można mu ufać - dodaje inny zwolennik tej teorii, naukowiec z uniwersytetu w Atlancie."

Źródło: gazeta.pl.
Zdjęcie: avatar programu gadu gadu.