.
czy świat umrze trochę
kiedy ja umrę
patrzę patrzę
ubrany w lisi kołnierz
idzie świat
nigdy nie myślałam
że jestem włosem w jego futrze
zawsze byłam tu
on - tam
a jednak
miło jest pomyśleć
że świat umrze trochę
kiedy ja umrę
Halina Poświatowska
.
piątek, 8 stycznia 2010
czwartek, 7 stycznia 2010
Ciekawe paradoksy
.
"Czy Bóg może stworzyć tak ciężki kamień, którego nie mógłby podnieść?" - paradoks omnipotencji ;-)
"Sąd oświadcza więźniowi: zostaniesz powieszony w następnym tygodniu, ale dokładny dzień egzekucji będzie dla Ciebie zaskoczeniem.
Więzień odpowiada: nie możecie mnie powiesić w niedzielę, gdyż skoro mam być powieszony do końca następnego tygodnia, w niedzielę będę o tym wiedział, że mnie wieszacie. Skoro tak, to nie możecie mnie powiesić również w sobotę, bo wiedziałbym bowiem, że nie możecie mnie powiesić w niedzielę, tak więc egzekucja w ogóle by mnie nie zaskoczyła. Ale jeśli nie możecie mnie powiesić ani w sobotę ani w niedzielę, to nie możecie mnie powiesić również w piątek. Tak więc - nie możecie mnie w ogóle powiesić, gdyż egzekucja w żaden dzień nie będzie dla mnie zaskoczeniem.
Zostaje powieszony w środę." - paradoks skazanego

"Pewna ciotka twierdzi, że: lubi tych, co siebie nie lubią i nie lubi tych, co siebie lubią.
Pytanie: czy ciotka lubi siebie? Odpowiedzi prowadzą do paradoksalnego wniosku: że ciotka lubi siebie wtedy i tylko wtedy, gdy siebie nie lubi." - paradoks ciotki ;-)
"Na koniec historia pewnego sporu mającego miejsce w sądzie. Sąd przesłuchując świadka uciął jego wywody i zażądał, by ten odpowiedział krótko, jednym słowem na zadane pytanie - Tak lub nie.
Świadek odrzekł: są pytania, na które nie można odpowiedzieć w ten sposób. Sąd dalej upierał się, w końcu poprosił o przykład. Świadek zapytał: czy sąd bierze w dalszym ciągu łapówki, czy już przestał? Wysoki Sąd był bezradny wobec tak zadanego pytania." ;-)))
Źródło, wyjaśnienia tych i innych słynnych paradoksach na eioba.pl.
Zdjęcie ze strony obrazki.joe.pl.
"Czy Bóg może stworzyć tak ciężki kamień, którego nie mógłby podnieść?" - paradoks omnipotencji ;-)
"Sąd oświadcza więźniowi: zostaniesz powieszony w następnym tygodniu, ale dokładny dzień egzekucji będzie dla Ciebie zaskoczeniem.
Więzień odpowiada: nie możecie mnie powiesić w niedzielę, gdyż skoro mam być powieszony do końca następnego tygodnia, w niedzielę będę o tym wiedział, że mnie wieszacie. Skoro tak, to nie możecie mnie powiesić również w sobotę, bo wiedziałbym bowiem, że nie możecie mnie powiesić w niedzielę, tak więc egzekucja w ogóle by mnie nie zaskoczyła. Ale jeśli nie możecie mnie powiesić ani w sobotę ani w niedzielę, to nie możecie mnie powiesić również w piątek. Tak więc - nie możecie mnie w ogóle powiesić, gdyż egzekucja w żaden dzień nie będzie dla mnie zaskoczeniem.
Zostaje powieszony w środę." - paradoks skazanego

"Pewna ciotka twierdzi, że: lubi tych, co siebie nie lubią i nie lubi tych, co siebie lubią.
Pytanie: czy ciotka lubi siebie? Odpowiedzi prowadzą do paradoksalnego wniosku: że ciotka lubi siebie wtedy i tylko wtedy, gdy siebie nie lubi." - paradoks ciotki ;-)
"Na koniec historia pewnego sporu mającego miejsce w sądzie. Sąd przesłuchując świadka uciął jego wywody i zażądał, by ten odpowiedział krótko, jednym słowem na zadane pytanie - Tak lub nie.
Świadek odrzekł: są pytania, na które nie można odpowiedzieć w ten sposób. Sąd dalej upierał się, w końcu poprosił o przykład. Świadek zapytał: czy sąd bierze w dalszym ciągu łapówki, czy już przestał? Wysoki Sąd był bezradny wobec tak zadanego pytania." ;-)))
Źródło, wyjaśnienia tych i innych słynnych paradoksach na eioba.pl.
Zdjęcie ze strony obrazki.joe.pl.
środa, 6 stycznia 2010
Dorastanie papugi - zdjęcia
.
Ciekawe zdjęcia pokazujące rozwój, dojrzewanie białej papugi. Źródło i więcej zdjęć na stronie http://www.maildumper.com/birth-of-a-parrot.html




Ciekawe zdjęcia pokazujące rozwój, dojrzewanie białej papugi. Źródło i więcej zdjęć na stronie http://www.maildumper.com/birth-of-a-parrot.html




Wiersz do własnego organizmu
.
Do własnego organizmu
Nie bądź mi nigdy wrogiem, kapryśnym tyranem,
Co się radosnej duszy przeciwstawiać sili!
Noś mnie na rękach, ciało jasne i kochane,
I szanuj mnie nawzajem. A w ostatniej chwili,
Gdy nas ludzie odstąpią, gdy zgaśnie nadzieja,
Wspomnij o mojej prośbie, przyjacielu drogi:
Zgińmy tak lekkomyślnie, jak więdnie spirea,
Błaha gwiazda roślinna - jak cichnie piosenka
I jak kochana serce oddaje - bez trwogi...
Maria Pawlikowska-Jasnorzewska
.
Do własnego organizmu
Nie bądź mi nigdy wrogiem, kapryśnym tyranem,
Co się radosnej duszy przeciwstawiać sili!
Noś mnie na rękach, ciało jasne i kochane,
I szanuj mnie nawzajem. A w ostatniej chwili,
Gdy nas ludzie odstąpią, gdy zgaśnie nadzieja,
Wspomnij o mojej prośbie, przyjacielu drogi:
Zgińmy tak lekkomyślnie, jak więdnie spirea,
Błaha gwiazda roślinna - jak cichnie piosenka
I jak kochana serce oddaje - bez trwogi...
Maria Pawlikowska-Jasnorzewska
.
wtorek, 5 stycznia 2010
Prawda o Otwartych Funduszach Emerytalnych
Reforma systemu emerytalnego sprzed lat była przyjmowana z wielką euforią. Co z tego wyszło? Jak dziś wygląda OFE? Poniżej fragment nadwyraz ciekawego tekstu Mateusza Machaja zamieszczonego na stronie www.mises.pl.

"ZUS tak jak i OFE zależy od decyzji politycznych, od decyzji budżetowych. Bynajmniej nie dlatego, że OFE posiadają aktywa, których wartość może ulegać zmianom pod wpływem decyzji rządu, lecz dlatego, że to rząd określa sposób funkcjonowania OFE, które przymusowo zabierają pieniądze obywatelom. W dodatku, co potwierdził wyrok sądu, środki gromadzone w OFE są de facto środkami publicznymi.
(...)
Gdy do tego dodamy fakt, że OFE tak naprawdę nie konkurują ze sobą, tylko tworzą kartel do konsumpcji kapitału oszczędzających (proszę zauważyć, że nie ma w OFE dziedziczenia takiego, jakie jest w autentycznym sektorze prywatnym), okaże się, że system OFE niesie ze sobą tak samo duże niebezpieczeństwa jak system ZUSowski. Potwierdza to dodatkowo fakt, że oferta OFE jest niezwykle płytka, jeśli porównamy ją chociażby do sektora dobrowolnego, gdzie funkcjonuje bardzo wiele różnych funduszy inwestycyjnych, które różnią się między sobą diametralnie w strategiach inwestowania. W przypadku OFE tego nie ma, ponieważ OFE jest państwowo zarządzanym kartelem."
Źródło: mises.pl.

"ZUS tak jak i OFE zależy od decyzji politycznych, od decyzji budżetowych. Bynajmniej nie dlatego, że OFE posiadają aktywa, których wartość może ulegać zmianom pod wpływem decyzji rządu, lecz dlatego, że to rząd określa sposób funkcjonowania OFE, które przymusowo zabierają pieniądze obywatelom. W dodatku, co potwierdził wyrok sądu, środki gromadzone w OFE są de facto środkami publicznymi.
(...)
Gdy do tego dodamy fakt, że OFE tak naprawdę nie konkurują ze sobą, tylko tworzą kartel do konsumpcji kapitału oszczędzających (proszę zauważyć, że nie ma w OFE dziedziczenia takiego, jakie jest w autentycznym sektorze prywatnym), okaże się, że system OFE niesie ze sobą tak samo duże niebezpieczeństwa jak system ZUSowski. Potwierdza to dodatkowo fakt, że oferta OFE jest niezwykle płytka, jeśli porównamy ją chociażby do sektora dobrowolnego, gdzie funkcjonuje bardzo wiele różnych funduszy inwestycyjnych, które różnią się między sobą diametralnie w strategiach inwestowania. W przypadku OFE tego nie ma, ponieważ OFE jest państwowo zarządzanym kartelem."
Źródło: mises.pl.
poniedziałek, 4 stycznia 2010
Ruchy separatystyczne we współczesnej Europie
Samowie, Skania, Alandczycy, Liguria to historie ruchów, które są mało znane. Można o nich i innych nieznanych ruchach poczytać w krótkim tekście "Europa trzeszczy w szwach" autorstwa Z. Szczerka.

Europa, w tym jej polityczna struktura, czyli Unia Europejska, próbuje łączyć w sobie globalizację z regionalizacją. To wbrew pozorom możliwe do pogodzenia sprawy, jeśli dać ludziom nieco wolności, której w dzisiejszym świecie tak brakuje...
Jasne jest, że każde państwo nie będzie chciało oddać nawet kawałka terytorium, bo to się wiąże ze stratą wpływu z podatków i części kontroli nad ludźmi tam mieszkającymi. Jednakże wielkie imperia mają ograniczoną historię - upadają. Centra dowodzenia oddalone od obywateli tracą kontakt z rzeczywistością, wydają absurdalne decyzje i tracą poparcie ludzi - tym samym powoli skazując się na utratę władzy. Oczywiście można wtedy robić to co się obecnie robi, czyli wymieniać się stołkami między sobą - w ramach danej grupy politycznej (udając, że władza się zmienia), do której wejście wymaga przejścia transformacji z obywatela do polityka. Jednakże to też zaczyna budzisz sprzeciw. Sądzę, że pęd do reginalizacji, którego wyrazem są ruchy separatystyczne, jedynie korzysta z historycznych przesłanek do podkreślenia swoich praw - a tak naprawdę chodzi o to, by ktoś tam z daleka nie okradał ich i nie udawał, że wie lepiej od nich co jest dla nich lepsze...
Zdjęcie ze strony z artykułem - link.

Europa, w tym jej polityczna struktura, czyli Unia Europejska, próbuje łączyć w sobie globalizację z regionalizacją. To wbrew pozorom możliwe do pogodzenia sprawy, jeśli dać ludziom nieco wolności, której w dzisiejszym świecie tak brakuje...
Jasne jest, że każde państwo nie będzie chciało oddać nawet kawałka terytorium, bo to się wiąże ze stratą wpływu z podatków i części kontroli nad ludźmi tam mieszkającymi. Jednakże wielkie imperia mają ograniczoną historię - upadają. Centra dowodzenia oddalone od obywateli tracą kontakt z rzeczywistością, wydają absurdalne decyzje i tracą poparcie ludzi - tym samym powoli skazując się na utratę władzy. Oczywiście można wtedy robić to co się obecnie robi, czyli wymieniać się stołkami między sobą - w ramach danej grupy politycznej (udając, że władza się zmienia), do której wejście wymaga przejścia transformacji z obywatela do polityka. Jednakże to też zaczyna budzisz sprzeciw. Sądzę, że pęd do reginalizacji, którego wyrazem są ruchy separatystyczne, jedynie korzysta z historycznych przesłanek do podkreślenia swoich praw - a tak naprawdę chodzi o to, by ktoś tam z daleka nie okradał ich i nie udawał, że wie lepiej od nich co jest dla nich lepsze...
Zdjęcie ze strony z artykułem - link.
Jak działa silnik - animacje.
Ciekawa i piękna w swojej prostocie strona z animacjami pokazującymi jak działają silniki - link. Są na niej praktycznie wszystkie rodzaje: dwusuwowe, czterosuwowe, disel, lokomotywa, dwucylindrowe i wiele innych. Każdą animację można zwolnić, przyspieszyć, zatrzymać - naprawdę świetna sprawa. Poza tym wyjaśniona jest każda faza cyklu pracy silnika.
Strona zarówno dla tych, którzy się próbują to w szkole nauczyć, jak dla tych, którzy po prostu chcieli by zrozumieć ;-) Polecam.
Na zdjęciu silnik Wenkla.

Źródło: www.animatedengines.com.
Zdjęcie z tej samej strony.
Strona zarówno dla tych, którzy się próbują to w szkole nauczyć, jak dla tych, którzy po prostu chcieli by zrozumieć ;-) Polecam.
Na zdjęciu silnik Wenkla.

Źródło: www.animatedengines.com.
Zdjęcie z tej samej strony.
sobota, 2 stycznia 2010
Ludzki zarodek
Który zarodek jest ludzki?

Wybierz, a następnie wejdź na stronę http://pokazywarka.pl/rozpoznaj_czlowieka/ - i jak? ;-)

Wybierz, a następnie wejdź na stronę http://pokazywarka.pl/rozpoznaj_czlowieka/ - i jak? ;-)
Jak umiera człowiek
Polecam świetny artykuł z Focusa. Cytuję wstęp:
"Śmierć ma wiele twarzy, ale z reguły to niedotlenienie mózgu zadaje nam ostateczny cios. W wyniku zawału, utonięcia czy uduszenia ludzie umierają, ponieważ ich neurony pozbawione zostają tlenu, a to prowadzi do zaniku czynności elektrycznej mózgu – czyli śmierci według współczesnej biologicznej definicji. Niezależnie od mechanizmu, po zatrzymaniu dopływu natlenowanej krwi do mózgu człowiekowi zostaje jakieś 10 sekund, nim straci świadomość. Jednak zanim umrze, może upłynąć wiele minut, a subtelne odczucia w tym czasie zależą bezpośrednio od przyczyny zgonu. Dlatego wszystkich, którzy są w stanie znieść drastyczne opisy, zapraszamy do przeczytania krótkiego przewodnika po różnych sposobach zejścia z tego świata."

Dalej bardziej szczegółowy opis: wykrwawienia, śmierć od pożarów, zawał, porażenie prądem, utonięcie, upadek z wysokości, powieszenie, trucizna, ścięcie głowy oraz wiele ciekawostek. Jeszcze raz polecam!
Źródło: focus.pl.
Zdjęcie z photo.net autorstwa Mishu Vass.
"Śmierć ma wiele twarzy, ale z reguły to niedotlenienie mózgu zadaje nam ostateczny cios. W wyniku zawału, utonięcia czy uduszenia ludzie umierają, ponieważ ich neurony pozbawione zostają tlenu, a to prowadzi do zaniku czynności elektrycznej mózgu – czyli śmierci według współczesnej biologicznej definicji. Niezależnie od mechanizmu, po zatrzymaniu dopływu natlenowanej krwi do mózgu człowiekowi zostaje jakieś 10 sekund, nim straci świadomość. Jednak zanim umrze, może upłynąć wiele minut, a subtelne odczucia w tym czasie zależą bezpośrednio od przyczyny zgonu. Dlatego wszystkich, którzy są w stanie znieść drastyczne opisy, zapraszamy do przeczytania krótkiego przewodnika po różnych sposobach zejścia z tego świata."

Dalej bardziej szczegółowy opis: wykrwawienia, śmierć od pożarów, zawał, porażenie prądem, utonięcie, upadek z wysokości, powieszenie, trucizna, ścięcie głowy oraz wiele ciekawostek. Jeszcze raz polecam!
Źródło: focus.pl.
Zdjęcie z photo.net autorstwa Mishu Vass.
Mój niewielki powrót ;-)
No to trochę zamieszania życiowego, ale wracam! Mam nadzieję, że mój blog odżyje - już mi za bardzo brakowało wyrażania moich niewygodnych myśli ;-)
To zdjęcie mi się kojarzy z moim obecnym stanem, odczuciami, więc co tam - wrzucę tutaj.

Zdjęcie z photo.net autorstwa Thomasa Fridey'a.
To zdjęcie mi się kojarzy z moim obecnym stanem, odczuciami, więc co tam - wrzucę tutaj.

Zdjęcie z photo.net autorstwa Thomasa Fridey'a.
Subskrybuj:
Posty (Atom)