"Radosław R. stanął przed sądem po doniesieniu o popełnieniu przestępstwa, jakie złożyło dwoje działaczy religijnych. Poczuli się oni obrażeni internetową parodią sakramentu spowiedzi świętej, która – jak podnosili na rozprawie – „szkodzi w ich kontaktach z Bogiem”." - Sprawa przeszła już dwie instancję, w drugiej skończyła się umorzeniem. Szczegółowy jej przebieg m.in. na stronie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Jest na stronie także zamieszczonych kilka postulatów w sprawie zawężenia interpretacji słynnego 196 artykułu Kodeksu Karnego, o ochronie uczuć religijnych. Chcę tu przytoczyć jeden z argumentów za zawężeniem owej interpretacji:
"...należy odrzucić tezę, jakoby przyczynienie się poszkodowanego nie miało znaczenia dla pociągnięcia sprawcy do odpowiedzialności karnej. Jeżeli pokrzywdzony sam czyni starania, by mieć styczność z treściami mogącymi obrazić jego uczucia religijne mając
tego świadomość lub przypuszczając, to jego działanie nie korzysta z ochrony art. 196 k.k. Przeciwna interpretacja nie znajduje oparcia nawet w art. 53 Konstytucji RP, art. 9 Konwencji (źródłach dla art. 196 k.k.), albowiem przepisów tych nie wolno interpretować jako wolności od dyskomfortu spowodowanego istnieniem (w ogóle) odmiennych przekonań."
Bezsprzeczne dla mnie jest, iż jeśli ktoś świadomie naraża się na obrazę uczuć religijnych to nie zasługuje na ochronę owych uczuć.
poniedziałek, 7 stycznia 2008
Rysie giną...

"W polskich lasach żyje już tylko 200 rysi. To za mało, by mogły przetrwać. (...)WWF pracuje nad odtworzeniem populacji rysi w lasach mazurskich, gdzie te zwierzęta stale zamieszkiwały jeszcze 20 lat temu. Dzięki metodzie reintrodukcji młode urodzone w niewoli, już od pierwszych tygodni życia mogą poznawać dziką przyrodę i uczyć się życia na wolności.

Oprócz zbyt małej populacji rysi, kolejnym zagrożeniem dla tego gatunku jest brak dogodnych miejsc do życia. Rysie potrzebują rozległych i bogatych w zwierzynę lasów. (...) WWF chce utworzyć mapy korytarzy migracyjnych (pasów drzew i zarośli), które połączą ze sobą obszary, na których rysie już występują. (...) Sytuację rysi pogarsza ponadto fakt, że brakuje im wystarczającej ilości pożywienia. Rysie polują głównie na sarny i jelenie, a w ostatnich latach liczebność tych kopytnych w miejscach występowania rysi zmniejszyła się kilkukrotnie. (...) WWF chce zmienić tę dramatyczną sytuację i przekonać myśliwych, aby ograniczyli odstrzały tych zwierząt w miejscach występowania rysi."

(Więcej na Forum Komunikacji Społecznej)
niedziela, 6 stycznia 2008
Równania graficznie
Zastanawiałeś się kiedyś jak graficznie wyglądało by równanie, które w szkole liczyliśmy? Np. (x2+y2)3 = 4x2y2(z2+1) (x2 oznacza x do kwadratu) albo x2+y2+z2+1000 (x2+y2)(x2+z2)(y2+z2)=1 czy też prostsze x2 + y2+ z2 = 1. W powyższej kolejności, pierwsze równanie graficznie wygląda tak:

Drugie równanie:

A trzecie to równanie sfery:

Więcej ciekawych graficznych obrazów równań matematycznych na stronie Algebraic Surfaces Gallery. Warto obejrzeć...
Drugie równanie:
A trzecie to równanie sfery:
Więcej ciekawych graficznych obrazów równań matematycznych na stronie Algebraic Surfaces Gallery. Warto obejrzeć...
piątek, 4 stycznia 2008
Idiota Roku 2007
"Ewa Sowińska, Rzecznik Praw Dziecka, zajęła trzecie miejsce w rankingu na "Idiotę Roku 2007" na blogu Emila Steinera, publicysty The Washington Post.
Sowińska została "nagrodzona" brązowym medalem za słynną już sprawę z Teletubisiami. Pani Rzecznik próbowała udowodnić, że trzymający torebkę fioletowy Teletubiś Tinky Winky, jest propagatorem homoseksualnego stylu życia.
Jak pisze Steiner, sprawa szybko ucichła, ale jego brązowy medal będzie "wiecznym testamentem lśniącym w polskiej historii". Sowińska była jedyną lauretką na blogu spoza USA." (z Racjonalista.pl)
Sowińska została "nagrodzona" brązowym medalem za słynną już sprawę z Teletubisiami. Pani Rzecznik próbowała udowodnić, że trzymający torebkę fioletowy Teletubiś Tinky Winky, jest propagatorem homoseksualnego stylu życia.
Jak pisze Steiner, sprawa szybko ucichła, ale jego brązowy medal będzie "wiecznym testamentem lśniącym w polskiej historii". Sowińska była jedyną lauretką na blogu spoza USA." (z Racjonalista.pl)
czwartek, 3 stycznia 2008
Piosenka na dzisiejszy wieczór
Söhne Mannheims - Und wenn ein Lied (posłuchać można np. na Wrzuta.pl)
A tekst i tłumaczenie ze strony polskich fanów zespołu:
UND WENN EIN LIED / I KIEDY PIOSENKA
Und wenn ein Lied meine Lippen verlässt
Dann nur damit du Liebe empfängst
Durch die Nacht und das dichteste Geäst
Damit du keine Ängste mehr kennst
I kiedy piosenka opuszcza moje usta
To tylko po to, by ci miłość przekazała
Przez noc i najgęstszy las
Abyś już zawsze był wolny od wszelkich lęków
Sag ein kleines Stückchen Wahrheit
Sieh wie die Wüste lebt
Schaff ein kleines bisschen Klarheit
Und schau wie sich der Schleier hebt
Eine Wüste aus Beton und Asphalt
Doch sie lebt und öffnet einen Spalt
Der dir Neues zeigt, zeigt, dass Altes weicht
Auch wenn dein Schmerz bis an den Himmel reicht
Wypowiedz mały kawałeczek prawdy
Zobacz, jak żyje pustynia
Stwórz odrobinę jasności
I popatrz, jak welon się wznosi
Pustynia z betonu i asfaltu
Ale ona żyje i otwiera szczelinę
Która ci nowe rzeczy pokaże, pokaże, że co stare, odchodzi
Nawet wtedy, kiedy ból sięga zenitu
Dieses Lied ist nur für dich
Schön, wenn es dir gefällt
Denn es kam so über mich
Wie die Nacht über die Welt
Schnellt Gefahr aus der Dunkelheit
Bin ich zum ersten Schlag bereit
Ich bin der Erste, der dich befreit
Und einer der Letzten, der um dich weint
Ta piosenka jest tylko dla ciebie
Wspaniale, jeśli ci się podoba
Bo ona przeszła przeze mnie
Jak noc nad światem
Wypędziła z ciemności niebezpieczeństwo
Jestem gotów na pierwsze uderzenie
Jestem pierwszym, który cię uwolnił
I jednym z ostatnich, który cię będzie opłakiwał
In unserer Sanduhr fällt das letzte Korn
Ich hab gewonnen und hab ebenso verloren
Jedoch missen möchte ich nichts
Alles bleibt unser gedanklicher Besitz
Und eine bleibende Erinnerung
Zwischen Tag und Nacht legt sich die Dämmerung
W naszej klepsydrze spadło ostatnie ziarnko
Wygrałem i tak samo przegrałem
Jednakże nie chcę niczego tracić
Wszystko pozostaje w naszym umysłowym posiadaniu
I to niezatarte wspomnienie
Pomiędzy dniem a nocą położył się zmierzch
A tekst i tłumaczenie ze strony polskich fanów zespołu:
UND WENN EIN LIED / I KIEDY PIOSENKA
Und wenn ein Lied meine Lippen verlässt
Dann nur damit du Liebe empfängst
Durch die Nacht und das dichteste Geäst
Damit du keine Ängste mehr kennst
I kiedy piosenka opuszcza moje usta
To tylko po to, by ci miłość przekazała
Przez noc i najgęstszy las
Abyś już zawsze był wolny od wszelkich lęków
Sag ein kleines Stückchen Wahrheit
Sieh wie die Wüste lebt
Schaff ein kleines bisschen Klarheit
Und schau wie sich der Schleier hebt
Eine Wüste aus Beton und Asphalt
Doch sie lebt und öffnet einen Spalt
Der dir Neues zeigt, zeigt, dass Altes weicht
Auch wenn dein Schmerz bis an den Himmel reicht
Wypowiedz mały kawałeczek prawdy
Zobacz, jak żyje pustynia
Stwórz odrobinę jasności
I popatrz, jak welon się wznosi
Pustynia z betonu i asfaltu
Ale ona żyje i otwiera szczelinę
Która ci nowe rzeczy pokaże, pokaże, że co stare, odchodzi
Nawet wtedy, kiedy ból sięga zenitu
Dieses Lied ist nur für dich
Schön, wenn es dir gefällt
Denn es kam so über mich
Wie die Nacht über die Welt
Schnellt Gefahr aus der Dunkelheit
Bin ich zum ersten Schlag bereit
Ich bin der Erste, der dich befreit
Und einer der Letzten, der um dich weint
Ta piosenka jest tylko dla ciebie
Wspaniale, jeśli ci się podoba
Bo ona przeszła przeze mnie
Jak noc nad światem
Wypędziła z ciemności niebezpieczeństwo
Jestem gotów na pierwsze uderzenie
Jestem pierwszym, który cię uwolnił
I jednym z ostatnich, który cię będzie opłakiwał
In unserer Sanduhr fällt das letzte Korn
Ich hab gewonnen und hab ebenso verloren
Jedoch missen möchte ich nichts
Alles bleibt unser gedanklicher Besitz
Und eine bleibende Erinnerung
Zwischen Tag und Nacht legt sich die Dämmerung
W naszej klepsydrze spadło ostatnie ziarnko
Wygrałem i tak samo przegrałem
Jednakże nie chcę niczego tracić
Wszystko pozostaje w naszym umysłowym posiadaniu
I to niezatarte wspomnienie
Pomiędzy dniem a nocą położył się zmierzch
Cytat na dziś
"…przystosowując się do warunków społecznych człowiek rozwija te rysy charakteru, które sprawiają, że pragnie tak postępować, jak ma postępować"
E. Fromm "Ucieczka od wolności"
E. Fromm "Ucieczka od wolności"
środa, 2 stycznia 2008
Budynek ogrzewany ludzkim ciepłem
"Ciepło wydzielane przez tysiące osób przechodzących codziennie przez dworzec centralny w Sztokholmie posłuży do ogrzewania części pobliskiego budynku. (...) Codziennie przez dworzec przechodzi około 250 tys. osób. Każdy wytwarza ciepło(...) Zamiast otwierać okna i je wypuszczać, chcemy je zebrać poprzez system wentylacji [oświadczył przedstawiciel firmy odpowiedzialnej za projekt]. Ciepło ludzkiego ciała posłuży do ogrzewania wody, która będzie dostarczana do nowego budynku, gdzie będą się znajdować biura, hotelik oraz sklepy. Jego budowa ma się skończyć na początku 2010 roku. Technologia jest stara, ale zostanie użyta w nowy sposób. (...) System ma kosztować około 200 tys. koron szwedzkich (21,1 tys. euro). Jak na tak wielki budynek, który będzie kosztować kilkaset milionów koron, nie jest to duży wydatek" "...zdaniem [przedstawiciela wspomnianej firmy] pozwoli to zmniejszyć koszty ogrzewania o 20%" (Racjonalista.pl)
Pomysłów nie brakuje. To dobrze, że przystępuje się coraz częściej także do ich realizacji. Im częściej tym lepiej. Produkcja seryjna staje się tańsza, a przez to dostępniejsza dla coraz większej grupy ludzi - a gdy dotyczy to ochrony środowiska - z korzyścią dla wszystkich.
Pomysłów nie brakuje. To dobrze, że przystępuje się coraz częściej także do ich realizacji. Im częściej tym lepiej. Produkcja seryjna staje się tańsza, a przez to dostępniejsza dla coraz większej grupy ludzi - a gdy dotyczy to ochrony środowiska - z korzyścią dla wszystkich.
Asfalt dostarczający energii
"...Słońce dostarcza energii praktycznie na całej planecie. Holenderski system to próba odzyskania tej energii i powstał jako metoda na zmniejszenie kosztów utrzymania dróg.
Składa się on z siatki elastycznych rur, które umieszczane są pod asfaltem. Gdy gorący asfalt podgrzeje w nich wodę, jest ona pompowana do podziemnych zbiorników, w których w sposób naturalny utrzymywana jest temperatura 20 stopni Celsjusza. W zimie ciepłą wodę pompuje się ponownie do rur, podgrzewając asfalt, dzięki czemu drogi nie trzeba odśnieżać.
Zastosowanie takiego systemu podnosi koszty budowy drogi, jednak dzięki niemu zwiększa się żywotność ulic i mostów, ich powierzchnia ulega mniejszej ilości uszkodzeń oraz dochodzi do mniejszej liczby wypadków w zimie.
Okazało się jednak, że w ten sposób pozyskiwano więcej energii, niż było potrzeba do samego ogrzania dróg. Postanowiono więc ogrzewać za jej pomocą również i budynki.
Ten sam system może zostać wykorzystany do pompowania z osobnych podziemnych zbiorników zimnej wody, która służy do schładzania budynków latem."
"Firma Ooms Avernhorn Holding BV przeprowadziła już pierwsze eksperymenty i okazało się, że 100-metrowy odcinek afaltowej drogi oraz niewielki parking są w stanie zapewnić energię dla czteropiętrowego budynku. Z kolei holenderskie lotnictwo wojskowe wykorzystuje energię odzyskiwaną z płyty lotniska do ogrzania hangarów.
Z nietypowego źródła energii korzysta też park przemysłowy w mieście Hoorn. Powierzchnia 15 000 metrów kwadratowych jest w nim ogrzewana zimą dzięki energii odzyskanej latem z 3400 metrów kwadratowych chodników."
Fragmenty wiadomości z Kopalnia Wiedzy.
Składa się on z siatki elastycznych rur, które umieszczane są pod asfaltem. Gdy gorący asfalt podgrzeje w nich wodę, jest ona pompowana do podziemnych zbiorników, w których w sposób naturalny utrzymywana jest temperatura 20 stopni Celsjusza. W zimie ciepłą wodę pompuje się ponownie do rur, podgrzewając asfalt, dzięki czemu drogi nie trzeba odśnieżać.
Zastosowanie takiego systemu podnosi koszty budowy drogi, jednak dzięki niemu zwiększa się żywotność ulic i mostów, ich powierzchnia ulega mniejszej ilości uszkodzeń oraz dochodzi do mniejszej liczby wypadków w zimie.
Okazało się jednak, że w ten sposób pozyskiwano więcej energii, niż było potrzeba do samego ogrzania dróg. Postanowiono więc ogrzewać za jej pomocą również i budynki.
Ten sam system może zostać wykorzystany do pompowania z osobnych podziemnych zbiorników zimnej wody, która służy do schładzania budynków latem."
"Firma Ooms Avernhorn Holding BV przeprowadziła już pierwsze eksperymenty i okazało się, że 100-metrowy odcinek afaltowej drogi oraz niewielki parking są w stanie zapewnić energię dla czteropiętrowego budynku. Z kolei holenderskie lotnictwo wojskowe wykorzystuje energię odzyskiwaną z płyty lotniska do ogrzania hangarów.
Z nietypowego źródła energii korzysta też park przemysłowy w mieście Hoorn. Powierzchnia 15 000 metrów kwadratowych jest w nim ogrzewana zimą dzięki energii odzyskanej latem z 3400 metrów kwadratowych chodników."
Fragmenty wiadomości z Kopalnia Wiedzy.
Posłowie dali sobie podwyżkę
Za Racjonalista.pl:
"Od nowego roku posłowie zafundowali sobie podwyżki. I to nie byle jakie. Po 3 tysiące złotych na głowę. W 2008 r. parlamentarzyści dostaną więc o wiele więcej na prowadzenie biura, większą pensję oraz wyższe diety za posiedzenia."
Niektórzy zawczasu przygotowują się na zbliżające się podwyżki cen. Ci "najlepiej poinformowani" w żadnym wypadku nie pozwolą na uszczerbek w swoich zarobkach. Mało tego, wykorzystają każdą okazję do powiększenia swoich zasobów. Przy czym wątpić należy, że pociągnie to za sobą wzrost efektywności pracy posłów i innych "osłów".
"Od nowego roku posłowie zafundowali sobie podwyżki. I to nie byle jakie. Po 3 tysiące złotych na głowę. W 2008 r. parlamentarzyści dostaną więc o wiele więcej na prowadzenie biura, większą pensję oraz wyższe diety za posiedzenia."
Niektórzy zawczasu przygotowują się na zbliżające się podwyżki cen. Ci "najlepiej poinformowani" w żadnym wypadku nie pozwolą na uszczerbek w swoich zarobkach. Mało tego, wykorzystają każdą okazję do powiększenia swoich zasobów. Przy czym wątpić należy, że pociągnie to za sobą wzrost efektywności pracy posłów i innych "osłów".
wtorek, 1 stycznia 2008
Nie wobec bezczelności górników
Bezczelność, zasadność kolejnych, pojawiających się żądań strajkujących (bądź grożących strajkiem) górników polskich - pomijam w tym poście. Chciałam tylko zacytować wiadomość z Racjonalista.pl:
"Prezes kopalni "Budryk" w Ornontowicach Piotr Bojarski złożył do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zawiadomienie o prowadzeniu nielegalnego strajku przez górników z tamtejszej kopalni. Zdaniem prezesa, zakładowi grozi bankructwo, a protestujący narażają kopalnię na straty - podaje TVN24."
Dla mnie to światełko w tunelu. Czas w końcu przestać się bać mówić o tym, iż większość strajków górniczych jest nielegalna i świadomie robiąca szkodę, właściwie nam, nam jako obywatelom państwa, które póki co jest właścicielem kopalń. To jest groteskowe, na ile strat narażają "nas" górnicy. I mam im współczuć?!
"Prezes kopalni "Budryk" w Ornontowicach Piotr Bojarski złożył do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zawiadomienie o prowadzeniu nielegalnego strajku przez górników z tamtejszej kopalni. Zdaniem prezesa, zakładowi grozi bankructwo, a protestujący narażają kopalnię na straty - podaje TVN24."
Dla mnie to światełko w tunelu. Czas w końcu przestać się bać mówić o tym, iż większość strajków górniczych jest nielegalna i świadomie robiąca szkodę, właściwie nam, nam jako obywatelom państwa, które póki co jest właścicielem kopalń. To jest groteskowe, na ile strat narażają "nas" górnicy. I mam im współczuć?!
Subskrybuj:
Posty (Atom)