sobota, 21 lutego 2009

Nieporozumienia wokół teorii Darwina

Polecam artykuł o siedmiu nieporozumieniach wokół teorii Darwina.

1. Teoria ewolucji jest przecież tylko teorią?
2. A powstanie życia?! Tego ewolucja nie tłumaczy
3. Ewolucja dba aby zwierzęta i rośliny były coraz lepsze
4. Ludzie pochodzą od małpy
5. Ewolucja jest “survival of the fittest” (walką o byt)
6. Coś tak skomplikowanego jak oko nie może powstać przez coś tak prostego jak ewolucja
7. Nie powinniśmy pomagać słabym bo to jest sprzeczne z procesem ewolucji

Zainteresowanych odsyłam do artykułu Basa Haringa - filozofa, wykładowcy Katedry Publicznego Zrozumienia Nauki na Uniwersytecie w Lajdzie - tłumaczenie artykułu na stronie wiatrak.nl.

Święto ku czci ofiar papieskiej inkwizycji

"Każdego 17 lutego obchodzone jest Święto ku czci ofiar papieskiej inkwizycji, w wielu krajach bardzo hucznie celebrowane, szczególnie przez świat nauki i wolnej myśli filozoficznej."

17 luty to rocznica tragicznej śmierci Giordano Bruno - włoskiego duchownego katolickiego, filozofa, astronoma, dominikanina, reformatora, wybitnego uczonego epoki włoskiego Odrodzenia.

"Naukowo wypowiadał się za heliocentryczną teorią Mikołaja Kopernika. Bruno był twórcą hipotezy powszechności istnienia życia we Wszechświecie, który uważał za byt nieskończony i jednorodny. Religia według Giordano Philippo Bruno to uproszczona wersja filozofii, a praktyki religijne, takie z jakimi się zetknął w swoich czasach to zabobon, który zrodził się z ignorancji, czyli ciemnoty. W roku 1592 Giordano Bruno zostaje uwięziony przez chrześcijańską inkwizycję, gdzie odmawia odwołania swoich poglądów i jako heretyk (sekciarz) spalony na stosie na placu Campo de Fiori w Rzymie. Przez potomnych uznany za symbol postawy naukowej, badawczej, racjonalistycznej i odwagi w poszukiwaniu prawdy wbrew dogmatom. Autor takich znanych traktatów jak: De l’infinito universo et Mondi (1584) i De la Causa, principio et Uno (1586)."



Więcej m.in. na: eioba.pl.
Zdjęcia z: www.crystalfallscoven.com

Ciekawa iluzja optyczna

Jedna z ciekawszych iluzji optycznych.

Link tutaj: www.wimp.com

Ptak łowiący ryby

Niesamowity ptak... Myśli i łowi ryby na przynętę...


niedziela, 1 lutego 2009

Animacja - procesy wewnątrzkomórkowe

Polecam filmik próbujący nam uzmysłowić jakie procesy zachodzą w komórce. To część projektu, który ma pomóc studentom w nauce. Jak dla mnie bomba ;-)

Link do filmu - tutaj.

Konflikt w b. Jugosławii inaczej

Dla zainteresowanych polecam inne spojrzenie na wojnę w Kosowie i rozpad b. Jugosławii - tekst "Odkłamywanie historii.Konflikt Serbia - NATO" autorstwa Krzysztof Mróź, absolwenta Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Krótki fragment poniżej:
"W Kosowie chodziło o ropę naftową i wyłącznie o ropę naftową; w grę może jeszcze wchodzić po trosze uran - no i zmyłkowa akcja jak w filmie "Fakty i akty".
A wy myśleliście, że chodzi o to, by ratować biednych Albańczyków z Kosowa.
Spośród wszystkich ludzi na świecie, padających ofiarami "czystek etnicznych", a jest ich w sumie miliony, dobroczynne siły NATO postanowiły wspomóc akurat Albańczyków z Kosowa. Według doniesień, jakieś 2 tysiące etnicznych Albańczyków zostało zabitych przez Serbów w ciągu paru ostatnich lat, był wiec najwyższy czas, aby humanitarne siły NATO podjęły akcję.

Nie miał znaczenia fakt, że mniej więcej tyle samo Serbów zostało zabitych przez Albańczyków, ani to, że Kosowo stanowi część suwerennego państwa - Jugosławii, i że ten konflikt ciągnie się od stuleci. Wielkiej Nafcie potrzebny był rurociąg przez Kosowo, a biedni Serbowie, pechowo dla siebie, okazali się właścicielami niewłaściwego kawałka ziemi w niewłaściwym czasie.
Skąd wiadomo, że w Kosowie chodziło o ropę naftową, a raczej dokładnie mówiąc o to, by zapewnić bezpieczny szlak dla rurociągu naftowego?
Stad, że Bill Clinton zawarł ostatnio historyczne porozumienie z Azerbejdżanem w tej konkretnej sprawie. Azerbejdżan jest jedną z byłych republik sowieckich, która po rozpadzie ZSRR stała się odrębnym państwem.
Dawniej ropa z morza Kaspijskiego trafiała na światowy rynek jako eksport sowiecki - ale to już się skończyło. Teraz trafia ona na rynek pod flaga tego niepodległego państwa poprzez Turcję; jest ładowana na tankowce w tureckich portach. A Rosja została zręcznie odłączona od światowego rynku naftowego.
Cóż żywe zainteresowanie azerbejdżańska ropą naftową nie jest niczym nowym."

Cały tekst na stronie Stowarzyszenia Wolnomyślicieli.